WAC All-league selections

Garden City Telegram

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

BOYS BASKETBALL

First Team

Dalyn Schwarz, Hays

Jace Linenberger, Hays

Matt Friess, Dodge City

Tae Rosales, Garden City

Carson Kieffer, Hays

Second Team

AJ Ramirez, Liberal

TJ Nunnery. Hays

Cooper Scheck. Dodge City

Isaac Flores, Garden City

Cooper Loll, Dodge City

Player of the Year: Dalyn Schwarz, Hays

Coach of the Year: Alex Hutchins, Hays

GIRLS BASKETBALL

First Team

Kisa Unruh, Dodge City

Ashley Carrillo, Liberal

Camree Johnson, Dodge City

Amaya Gallegos, Garden City

Keyhana Turner, Garden City

Second Team

Bree Horyna, Liberal

Aubrey Warden, Liberal

Lauren Gleason, Dodge City

Amaya Perez, Dodge City

Sydney Unruh, Great Bend

Player of the Year: Kisa Unruh, Dodge City

Coach of the Year: Kelley Snodgrass, Dodge City

BOYS WRESTLING

First Team

106 - Kaden Spragis, Great Bend

113 - Avery Wolf, Great Bend

120 - John Szot, Great Bend

126 - Ryan Heiman, Garden City

132 - Damian Mendez, Dodge City

138 - Erick Dominguez, Garden City

145 - Rudy Hernandez, Dodge City

152 - Luke Barker, Dodge City

160 - Marcelino Otero, Dodge City

170 - Ruben Rayas, Dodge City

182 - Tony Rivero, Liberal

195 - Roman Loya, Dodge City

220 - Gavin Meyers, Hays

285 - Sebastian Lopez, Garden City

Second Team

106 - Julius Medina, Garden City

113 - Raymond Hernandez, Dodge City

120 - Frio Vontress, Dodge City

126 - Ismael Ramirez, Dodge City

132 - Austin Moore, Great Bend

138 - Wyatt Weber, Great Bend

145 - Steven Sellers, Garden City

152 - Colin Kleysteuber, Garden City

160 - Josh Janas, Garden City

170 - Gage Reimer, Great Bend

182 - Scott Heilman, Great Bend

195 - Keyven Schroede, Great Bend

220 - Santonio Turner, Dodge City

285 - Angel Aguilera, Dodge City

Wrestler of Year: Damian Mendez, Dodge City

Coach of Year: Tate Lowe, Dodge City

GIRLS WRESTLING

First Team

101 - Breckyn Elliot, Great Bend

109 - Sarah Zimmerman, Hays

115 - Sara Chapa, Garden City

120 - Ariana De La Rosa, Dodge City

126 - Bre Ridgeway, Great Bend

132 - Anjelina Serrano, Garden City

138 - Dayanara Garcia, Dodge City

143 - Autumn Perez, Dodge City

155 - Ashley Arroyo, Dodge City

170 - Jolette Almaraz, Dodge City

191 - Ashley Martinez, Dodge City

235 - Sindy Guiterrez, Dodge City

Second Team

101 - Chole Sullivan, Garden City

109 - Alyssa Nichols, Dodge City

115 - Emily Alonzo, Dodge City

120 - Daizy Gomez, Great Bend

126 - Belle Hernandez, Garden City

132 - Lexi Deines, Great Bend

138 - Bethanee Cruz, Garden City

143 - Angel Serrano, Garden City

155 - Alondra Guzman, Garden City

170 - Kalista Rhodes, Garden City

191 - Lilly Moore, Garden City

Wrestler of Year: Bre Ridgeway, Great Bend

Coach of Year: Carlos Prieto, Garden City