JR. COLLEGE

BASEBALL

Central District Tournament

At Eck Stadium, Wichita

Double-elimination

Wednesday

Gm1—Butler 6, Barton 3

Gm2—Cowley 8, Cloud County 0

Gm3—Hutchinson 15, Fort Scott 2

Gm4—Colby 12, Johnson County 11 (10 inn.)

Thursday’s games

Gm5—Cloud County 15, Butler 1 (6 inn.)

Gm6—Johnson County 9, Fort Scott 8

Gm7—Cowley 10, Barton 2

Gm8—Hutchinson (41-29) vs. Colby (36-20), late

Friday’s Games

Gm9—Johnson County (46-11) vs. Barton (36-21), 10 a.m.

Gm10—Cloud County (34-23) vs. Hutchinson/Colby loser, 1 p.m.

Gm11—Hutchinson/Colby winner vs. Cowley (43-12), 4 p.m.

Gm12—Johnson County/Barton winner vs. Winner of Game 10, 7 p.m.

Saturday’s Games

4 p.m., 7 p.m.

 

PREPS

BASEBALL

Class 6A

Regional No. 3

At Lawrence High School

Thursday

Lawrence 9, Wichita North 6

Topeka-Washburn Rural 12, Garden City 2 (5 inn.)

Final

Topeka-Washburn Rural vs. Lawrence, late

 

Class 4A

Regional No. 4

At Andale

Tuesday

Mulvane 6, Andale/Garden Plain 5

Clay Center/Wakefield 18, Ulysses 0

Final

Mulvane 4, Clay Center/Wakefield 1

 

Class 3A

Scott City Regional

Monday

Quarterfinals

Cimarron 18, SW Heights 5

Colby 5, Lakin/Deerfield 3

Goodland 6, Scott City 5

Hugoton 9, Holcomb 0

Semifinals

Colby 9, Cimarron 1

Hugoton 13, Goodland 7

Wednesday

Final

Hugoton 7, Colby 6

 

Class 2-1A

Spearville Regional

Monday

Quarterfinals

At Spearville

Elkhart 5, Wichita County 1

Buckin/Coldwater 2, Satanta/Moscow 1

At Dodge City

Spearville 16, Syracuse 2

Sublette 6, Minneola 5

Wednesday

At Spearville

Semifinals

Elkhart 8, Bucklin/Coldwater 2

Spearville 9, Sublette 8

Final

Elkhart 6, Spearville 2

 

GIRLS SOCCER

Central/South Central Section

Regional No. 2

Monday’s Result

Play-in Game

Dodge City 2, Wichita West 0

Tuesday’s Games

Garden City 4, Dodge City 0

Topeka 5, Wichita-Haysville-Campus 0

Thursday

Final

Topeka 1, Garden City 0

 

SOFTBALL

Class 6A

Regional No. 4

At Topeka High

Thursday

Topeka 13, Junction City 1

Garden City 17, Wichita South 0

Final

Topeka 8, Garden City 4

 

Class 4A

Regional No. 2

Monday

Ulysses 16, Mulvane 6

Wednesday

At Augusta

Augusta 15, Ulysses 0

Topeka-Hayden 8, Wellington 3

Final

Augusta 2, Topeka-Hayden 1

 

Class 3A

Lakin Regional

Tuesday

Play-in game

SW Heights 17, Hugoton 8

Quarterfinals

Colby 14, SW Heights 4

Lakin/Deerfield 4, Scott City 3

Holcomb 10, Sublette/Satanta 7

Goodland 9, Cimarron 2

Wednesday

Semifinals

Colby 11, Lakin/Deerfield 1 (5 inn.)

Goodland 6, Holcomb 3

Final

Colby 12, Goodland 2

 

Class 2-1A

Pratt-Skyline Regional

Monday

Quarterfinals

Spearville 16, Ness City 5

Stanton County 16, Bucklin/Coldwater-South Central 6

Elkhart 13, Pratt-Skyline 1

Medicine Lodge 12, Ellis 2

Semifinals

Spearville 10, Stanton County 0

Medicine Lodge 9, Elkhart 3

Tuesday

Final

Spearville 6, Medicine Lodge 3

 

TRACK AND FIELD

Class 3A Regional

Thursday

At Scott City

Boys

Teams

1. Scott City, 164; 2. Beloit, 100; 3. Colby, 53.5; 4. Hays-TMP, 50; 5. Hoisington, 28; 6. Larned, 26; 7. Norton, 25.5; 8. Cimarron, 24; 9. Minneapolis, 19; 10. Hugoton, 18; 11. Southwestern Heights, 14; 12. Holcomb, 12.5; 13. Russell, 8; 14. Goodland, 8; 15. Phillipsburg and Concordia, 5.

Individual Events (top 4 places)

100m dash—1. Ridenour, Cimarron, 10.90; 2. Whitmer, Russell, 11.15; 3. Stapp, Colby, 11.16; 4. Packard, SWH, 11.18.

200m dash — 1. Winderlin, Scott City, 23.141; Lang, TMP, 23.144; 3. Tarango, Scott City, 23.18; 4. Stapp, Colby, 23.43.

400m dash — 1. Lang, TMP, 51.81; 2. Wren, Scott City, 52.02; 3. Winderlin, Scott City, 52.17; 4. McQueen, Beloit, 52.46.

800m run — 1. Wren, Scott City, 2:01.48; 2. Metcalf, Colby, 2:03.11; 3. Hayes, Scott City, 2:03.14; 4. Eckert, Hugoton, 2:03.32.

1600m run — 1. Thomas, Scott City, 4:38.72; 2. Hall, Norton, 4:45.93; 3. Lothman, Larned, 4:47.04; 4. Weber, TMP, 4:51.26.

3200m run — 1. Thomas, Scott City, 10:00.94; 2. Eric Frances, Scott City, 10:40.27; 3. Hall, Norton, 10:45.03; 4. Weber, TMP, 10:56.44.

110m hurdles — 1. M. Faurot, Scott City, 14.64; 2. Palen, Beloit, 15.41; 3. Shanks, Minneapolis, 15.68; 4 Herrick, Phillipsburg, 15.71.

300m hurdles — 1. Meier, Beloit, 40.96; 2. Madrid, Colby, 41.75; 3. Beloit, 42.16; 4. Ashton Burrows, Hugoton, 42.27.

4x100m relay — 1. Scott City, 43.67; 2. Cimarron, 43.88; 3. Hoisington, 44.41; 4. Colby, 44.54.

4x400m relay — 1. Scott City, 3:26.21; 2. Colby, 3:27.22; 3. TMP, 3:31.99; 4. Beloit, 3:32.22.

4x800m relay — 1. Scott City, 8:30.96; 2. Hugoton, 8:33.33; 3. TMP, 8:35.96; 4. Hoisington, 8:38.48.

High jump — 1. Mayers, TMP, 6-00; 2. Ausherman, Minneapolis, 6-00; 3. M. Faurot, Scott City, 5-10; 4. Ruder, Norton, 5-10.

Long jump — 1. Robinson, Hoisington, 22-00.5; 2. Zephyn Mason, Holcomb, 21-10.5; 3. Skelton, Larned, 21-07; 4. Marshall, Cimarron, 21-07.

Triple jump — 1. Skelton, Larned, 43-03; 2. Palen, Beloit, 42-03; 3. Robinson, Hoisington, 42-02.5; 4. Gray, Beloit, 41-10.

Pole vault — 1. M. Faurot, Scott City, 15-00; 2. L. Faurot, Scott City, 14-06; 3. Yager, Scott City, 14-00; 4. Packard, SWH, 13-06.

Discus — 1. Johnson, Beloit, 160-02; 2. Sherwood, Scott City, 154-04; 3. Chandler, Beloit, 142-07; 4. Champlin, Concordia, 41-04.

Shot put — 1. Chandler, Beloit, 53-02.25; Kurth, Colby, 50-00.5; 3. Johnson, Beloit, 49-09; 4. Sherwood, Scott City, 47-08.25.

Javelin — 1. Walker, Beloit, 168-05; 2. Vulgamore, Scott City, 162-09; 3. Mason, Beloit, 159-09; 4. Slaven, Colby, 159-04.

Girls

Team

1. Norton, 79; 2. Phillipsburg, 78; 3. Hays-TMP, 72; 4. Scott City, 58; 5. Beloit, 53; 6. Colby, 47; 7. Hoisington, 43; 8. Minneapolis, 34; 9. Cimarron, 32; 10. Concordia, 20; 11. Russell, 18; 12. Holcomb and Larned, 9; 14. Goodland, Southwestern Heights and Hugoton, 2.

Individual Events (top 4 places)

100m dash—1. Beach, Phillipsburg, 12.38; 2. Braun, Norton, 12.56; 3. Engelbert, Norton, 12.70; 4. Shupe, Minneapolis, 12.73.

200m dash — 1. Englebert, Norton, 26.93; 2. Braun, Norton, 27.00; 3. Beach, Phillipsburg, 27.07; 4. Schemper, Phillipsburg, 27.10.

400m dash — 1. Babcock, Phillipsburg, 1:00.38; 2. Wahlmeier, Concordia, 1:01.01; 3. Weathers, Scott City, 1:01.39; 4. Holstein, Scott City, 1:01.80.

800m run — 1. Cl. Bartlett, Cimarron; 2:25.50; 2. Riedl, TMP, 2:27.17; 3. Kats, Norton, 2:27.22; 4. Ayala, Scott City, 2:27.33.

1600m run — 1. Murdock, Colby, 5:39.84; 2. Bucks, Beloit, 5:40.04; 3. Kay’s, Norton, 5:40.27; 4. Hawkins, Scott City, 5:42.39.

3200m run — 1. Murdock, Colby, 12:32.11; 2. Bucks, Beloit, 12:36.87; 3. Metcalf, Colby, 12:37.21; 4. Hawkins, Scott City, 12:37.83.

100m hurdles — 1. Colson, Hoisington, 16.03; 2. Sanders, Hoisington, 16.41; 3. Rietbrock, Minneapolis, 16.72; 4. Foss, Colby, 16.84.

300m hurdles — 1. Sanders, Hoisington, 49.18; 2. Mihm, Beloit, 49.22; 3. McCormick, Scott City, 49.23; 4. Rietbrock, Minneapolis, 49.54.

4x100m relay — 1. Phillipsburg, 50.50; 2. Norton, 50.89; 3. Minneapolis, 50.91; 4. Concordia, 51.35.

4x400m relay — 1. Scott City, 4:09.55; 2. Minneapolis, 4:11.88; 3. TMP, 4:12.30; 4. Phillipsburg, 4:13.08.

4x800m relay — 1. Colby, 10:05.48; 2. TMP, 10:11.08; 3. Scott City, 10:12.29; 4. Cimarron, 10:14.32.

High jump — 1. Rome, TMP, 5-02; 2. Yost, TMP 5-00; 3. Leiker, Larned, 5-00; 4. Schlautman, TMP, 4-10.

Long jump — 1. Nichol, Russell, 17-08.5; 2. Braun, Norton, 17-00.5; 3. Wilson, Cimarron, 16-09.75; 4. Wolf, TMP, 16-06.75.

Triple jump — 1. Wilson, Cimarron, 37-10.5; 2. Nichol, Russell, 36-00.5; 3. Rueschhoff, TMP, 35-06.75; 4. Jacobs, Phillipsburg, 35-06.

Pole vault — 1. Schmidt, 11-00; 2. Spangler, Beloit, 10-00; 3. Vulgamore, Scott City, 10-00; 4. Hewitt, Beloit, 9-06.

Discus — 1. Babcock, Phillipsburg, 118-11; 2. Prochaska, Beloit, 108-10; 3. Drohman, Scott City, 105-09; 4. Johnson, Beloit, 101-05.

Shot put — 1. Babcock, Phillipsburg, 42-02.5; 2. Wasinger, TMP, 36-04.5; 3. DuBois, Norton, 36-01.75; 4. Johnson, Beloit, 35-11.25.

Javelin — 1. McEwen, Norton, 128-06; 2. Babcock, Phillipsburg, 127-03; 3. Ruda, Holcomb, 114-07; 4. Nelson, Minneapolis, 113-07.