SCOTT CITY — When Scott City decided to move up by a day the Class 3A regional track and field meet, they did so with the good faith that they would be qualifying a number of entries.

The day started well as Scott City captured the first three spots in the pole vault, the first time that has happened in the school.

The Beavers finished with nine gold medals in winning the team title with 164 points, ahead of runner-up Beloit with 100.

Norton won the girls title with 79 points, just ahead of Phillipsburg with 78.

But the day ended poorly for Holcomb junior Isaiah Armstrong, who pulled up in the anchor leg of the top-seeded 4x100-meter relay with a pulled hamstring.

According to Holcomb boys coach Kent Teeter, Armstrong was about 40 meters into his final leg with a 10-meter lead when he pulled up with the injury and crossed the finish line in last place.

He was also the anchor for the 4x400 relay, as well as the top seed in the 200- and 400-meter dashes, which he had qualified for earlier in the prelims but wasn’t able to compete in the finals.

That was the negative in what was otherwise a good day for area schools, especially Scott City.

Marshall Faurot easily cleared 15-0 on his first attempt to win. He came in with a high mark of 16-3 and decided to skip to 17-0.

The senior, who also placed third in the high jump, clearly hit the bar on his way up on his first two attempts and caught it with his knee on his way down on his final attempt.

His brother Loren Faurot set a personal record by clearing 14-6 for second, and Hunter Yager set a record himself by clearing 14-0.

Coach Kevin Reese was happy with the effort, and he didn’t even try to downplay the feat.

“I was telling Marshall (after his final attempt at 17-0) what a great achievement it is to get all three to state and to savor this moment,” Reese said. “The greatest part of that wash Hunter and Loren p’red today. That’s what you want to see, to see your kids improving at the right time and stepping up when the pressure’s on.”

That itself ought to give his vaulters a lot of confidence going in to the state meet in Wichita next week, he added.

And there’s no secret to their success, he said.

“They put in a lot of hard work.

We have some great athletes to begin with. I think the camaraderie between them pushes them to compete. And they’re willing to put in the time,” Reese said.

His vaulters come up on weekends to practice, and the program has invested a lot of resources to make it successful, he said.

“That’s what everybody wants to see is that you’re doing the right things with the funds and making improvements,” Reese said.

Faurot also won the 110-meter hurdles, running 14.64 seconds.

Following a delay for lightning, the Scott City boys won the 4x800-meter relay, Parker Vulgamore finished second in the javelin, and Kyle Sherwood was second in the discus and fourth in the shot put.

Holcomb’s Zephyn Mason finished second in the long jump, and Cimarron’s Payton Marshall was fourth.

Hugoton’s boys were second in the 4x800 relay.

Seth Ridenour was the only boy to break 11 seconds in the 100-meter dash, running 10.90 to win that event.

Jack Thomas of Scott City, who ran a leg on the 4x800 relay, easily won the 1600-meter run in 4:38.72 (4:22.93 is his best time this season).

Later, he easily won the 3,200-meter run in 10:00.94 (his best this season is 9:33.38). Teammate Eric Frances was second.

The senior, who had hip surgery following last year’s state meet, has now committed to run at Kansas State University.

Given what he underwent last summer and the long rehab process, Thomas said things are going well.

“I feel really well. The recovery process went smoothly and things have been going really well this season up to this point,” he said.

When he returned to the track this spring, Thomas said he felt a little nervous, but that changed quickly.

“I felt I was in good enough shape—maybe the same shape or better than I’d ever been before,” he said. “I was really excited to race again.”

Scott City’s boys 4x100 relay captured, running 43.67. Cimarron was second (43.88).

Kaden Wren won the 800-meter run and Wyatt Hayes was third to give Scott City two more entries.

Wren was second and teammate Brandon Winderlin third in the 400-meter dash.

Jacob Eckert of Hugoton finished fourth.

Winderlin won the 200-meter dash in 23.141 seconds, just .003 ahead of second. Teammate Isaac Tarango finished third.

Ashton Burrows of Hugoton qualified fourth in the 300-meter hurdles.

For the girls, Cimarron captured two gold medals and Scott City one, the only wins for area schools.

Jera Drohman finished third in the discus, Jacee Wilson of Cimarron was third in the long jump, and Holcomb’s Nicole Ruda was third in the javelin.

Wilson, a freshman, came back strong in the triple jump, taking gold in 37-10.5.

Clara Bartlett of Cimarron won the 800-meter run in 2:25.50.

Paige Vulgamore of Scott City took second in the pole vault, going 10-0.

Emily Weathers and Kennedy Holstein of Scott City finished third and fourth in the 400-meter dash. Brynn McCormick finished third in the 300-meter hurdles.

Boys

Teams

1. Scott City, 164; 2. Beloit, 100; 3. Colby, 53.5; 4. Hays-TMP, 50; 5. Hoisington, 28; 6. Larned, 26; 7. Norton, 25.5; 8. Cimarron, 24; 9. Minneapolis, 19; 10. Hugoton, 18; 11. Southwestern Heights, 14; 12. Holcomb, 12.5; 13. Russell, 8; 14. Goodland, 8; 15. Phillipsburg and Concordia, 5.

Individual Events (top 4 places)

100m dash—1. Ridenour, Cimarron, 10.90; 2. Whitmer, Russell, 11.15; 3. Stapp, Colby, 11.16; 4. Packard, SWH, 11.18.

200m dash — 1. Winderlin, Scott City, 23.141; Lang, TMP, 23.144; 3. Tarango, Scott City, 23.18; 4. Stapp, Colby, 23.43.

400m dash — 1. Lang, TMP, 51.81; 2. Wren, Scott City, 52.02; 3. Winderlin, Scott City, 52.17; 4. McQueen, Beloit, 52.46.

800m run — 1. Wren, Scott City, 2:01.48; 2. Metcalf, Colby, 2:03.11; 3. Hayes, Scott City, 2:03.14; 4. Eckert, Hugoton, 2:03.32.

1600m run — 1. Thomas, Scott City, 4:38.72; 2. Hall, Norton, 4:45.93; 3. Lothman, Larned, 4:47.04; 4. Weber, TMP, 4:51.26.

3200m run — 1. Thomas, Scott City, 10:00.94; 2. Eric Frances, Scott City, 10:40.27; 3. Hall, Norton, 10:45.03; 4. Weber, TMP, 10:56.44.

110m hurdles — 1. M. Faurot, Scott City, 14.64; 2. Palen, Beloit, 15.41; 3. Shanks, Minneapolis, 15.68; 4 Herrick, Phillipsburg, 15.71.

300m hurdles — 1. Meier, Beloit, 40.96; 2. Madrid, Colby, 41.75; 3. Beloit, 42.16; 4. Ashton Burrows, Hugoton, 42.27.

4x100m relay — 1. Scott City, 43.67; 2. Cimarron, 43.88; 3. Hoisington, 44.41; 4. Colby, 44.54.

4x400m relay — 1. Scott City, 3:26.21; 2. Colby, 3:27.22; 3. TMP, 3:31.99; 4. Beloit, 3:32.22.

4x800m relay — 1. Scott City, 8:30.96; 2. Hugoton, 8:33.33; 3. TMP, 8:35.96; 4. Hoisington, 8:38.48.

High jump — 1. Mayers, TMP, 6-00; 2. Ausherman, Minneapolis, 6-00; 3. M. Faurot, Scott City, 5-10; 4. Ruder, Norton, 5-10.

Long jump — 1. Robinson, Hoisington, 22-00.5; 2. Zephyn Mason, Holcomb, 21-10.5; 3. Skelton, Larned, 21-07; 4. Marshall, Cimarron, 21-07.

Triple jump — 1. Skelton, Larned, 43-03; 2. Palen, Beloit, 42-03; 3. Robinson, Hoisington, 42-02.5; 4. Gray, Beloit, 41-10.

Pole vault — 1. M. Faurot, Scott City, 15-00; 2. L. Faurot, Scott City, 14-06; 3. Yager, Scott City, 14-00; 4. Packard, SWH, 13-06.

Discus — 1. Johnson, Beloit, 160-02; 2. Sherwood, Scott City, 154-04; 3. Chandler, Beloit, 142-07; 4. Champlin, Concordia, 41-04.

Shot put — 1. Chandler, Beloit, 53-02.25; Kurth, Colby, 50-00.5; 3. Johnson, Beloit, 49-09; 4. Sherwood, Scott City, 47-08.25.

Javelin — 1. Walker, Beloit, 168-05; 2. Vulgamore, Scott City, 162-09; 3. Mason, Beloit, 159-09; 4. Slaven, Colby, 159-04.

Girls

Team

1. Norton, 79; 2. Phillipsburg, 78; 3. Hays-TMP, 72; 4. Scott City, 58; 5. Beloit, 53; 6. Colby, 47; 7. Hoisington, 43; 8. Minneapolis, 34; 9. Cimarron, 32; 10. Concordia, 20; 11. Russell, 18; 12. Holcomb and Larned, 9; 14. Goodland, Southwestern Heights and Hugoton, 2.

Individual Events (top 4 places)

100m dash—1. Beach, Phillipsburg, 12.38; 2. Braun, Norton, 12.56; 3. Engelbert, Norton, 12.70; 4. Shupe, Minneapolis, 12.73.

200m dash — 1. Englebert, Norton, 26.93; 2. Braun, Norton, 27.00; 3. Beach, Phillipsburg, 27.07; 4. Schemper, Phillipsburg, 27.10.

400m dash — 1. Babcock, Phillipsburg, 1:00.38; 2. Wahlmeier, Concordia, 1:01.01; 3. Weathers, Scott City, 1:01.39; 4. Holstein, Scott City, 1:01.80.

800m run — 1. Cl. Bartlett, Cimarron; 2:25.50; 2. Riedl, TMP, 2:27.17; 3. Kats, Norton, 2:27.22; 4. Ayala, Scott City, 2:27.33.

1600m run — 1. Murdock, Colby, 5:39.84; 2. Bucks, Beloit, 5:40.04; 3. Kay’s, Norton, 5:40.27; 4. Hawkins, Scott City, 5:42.39.

3200m run — 1. Murdock, Colby, 12:32.11; 2. Bucks, Beloit, 12:36.87; 3. Metcalf, Colby, 12:37.21; 4. Hawkins, Scott City, 12:37.83.

100m hurdles — 1. Colson, Hoisington, 16.03; 2. Sanders, Hoisington, 16.41; 3. Rietbrock, Minneapolis, 16.72; 4. Foss, Colby, 16.84.

300m hurdles — 1. Sanders, Hoisington, 49.18; 2. Mihm, Beloit, 49.22; 3. McCormick, Scott City, 49.23; 4. Rietbrock, Minneapolis, 49.54.

4x100m relay — 1. Phillipsburg, 50.50; 2. Norton, 50.89; 3. Minneapolis, 50.91; 4. Concordia, 51.35.

4x400m relay — 1. Scott City, 4:09.55; 2. Minneapolis, 4:11.88; 3. TMP, 4:12.30; 4. Phillipsburg, 4:13.08.

4x800m relay — 1. Colby, 10:05.48; 2. TMP, 10:11.08; 3. Scott City, 10:12.29; 4. Cimarron, 10:14.32.

High jump — 1. Rome, TMP, 5-02; 2. Yost, TMP 5-00; 3. Leiker, Larned, 5-00; 4. Schlautman, TMP, 4-10.

Long jump — 1. Nichol, Russell, 17-08.5; 2. Braun, Norton, 17-00.5; 3. Wilson, Cimarron, 16-09.75; 4. Wolf, TMP, 16-06.75.

Triple jump — 1. Wilson, Cimarron, 37-10.5; 2. Nichol, Russell, 36-00.5; 3. Rueschhoff, TMP, 35-06.75; 4. Jacobs, Phillipsburg, 35-06.

Pole vault — 1. Schmidt, 11-00; 2. Spangler, Beloit, 10-00; 3. Vulgamore, Scott City, 10-00; 4. Hewitt, Beloit, 9-06.

Discus — 1. Babcock, Phillipsburg, 118-11; 2. Prochaska, Beloit, 108-10; 3. Drohman, Scott City, 105-09; 4. Johnson, Beloit, 101-05.

Shot put — 1. Babcock, Phillipsburg, 42-02.5; 2. Wasinger, TMP, 36-04.5; 3. DuBois, Norton, 36-01.75; 4. Johnson, Beloit, 35-11.25.

Javelin — 1. McEwen, Norton, 128-06; 2. Babcock, Phillipsburg, 127-03; 3. Ruda, Holcomb, 114-07; 4. Nelson, Minneapolis, 113-07.