BOYS

100 METERS

Lambert, Smoky Valley;10.53

Sellers, Wichita West;10.65

Dudley, Wichita South;10.70

Hawkins, Buhler;10.71

Johnson, Parsons;10.5

200 METERS

Dudley, Wichita South;21.51p

Montgomery, Wichita West;21.66

Lambert, Smoky Valley;21.6

Tebb-Lolar, Blue Valley West;22.01p

Herman, Blue Valley Northwest;22.05p

400 METERS

Armstrong, Holcomb;48.40

Ramos, Leavenworth;48.98

Brown, Blue Valley West;49.42

Mosely, Wichita Heights;49.49

Wren, Scott City;49.59

800 METERS

Robinson, Lansing;1:55.99

McDavitt, Andover;1:57.18

O'Brien, Halstead;1:57.18

Wilcox, Blue Valley;1:57.72

Beard, Olathe Northwest;1:57.88

1,600 METERS

Splechter, Yates Center;4:18.99

Hazen, Aquinas;4:20.53

Moore, St. James Academy;4:20.56

Thomas, Scott City;4:21.73

Pearce, Kingman;4:21.88

3,200 METERS

Hazen, Aquinas;9:22.60

Molina, SM North;9:23.40

Marshall, Aquinas;9:23.44

Higgerson, Aquinas;9:24.91

Cochran, Gardner-Edgerton;9:26.25

110-METER HURDLES

Crough, Hutchinson;14.27

Montgomery, Wichita West;14.28

Ochoa, Newton;14.50

Mull, Winfield;14.64

Roudybush, Wamego;14.70

300-METER HURDLES

Lambert, Smoky Valley;37.95

Crough, Hutchinson;38.92

Marvin, Carroll;39.22

Lansdowne, Manhattan;39.32

Petz, Cheney;39.47

400-METER RELAY

Gardner-Edgerton;42.66p

Olathe East;42.77

Hutchinson;42.85

Blue Valley West;42.86

Blue Valley Northwest;42.98

1,600-METER RELAY

Olathe Northwest;3:23.06

Gardner-Edgerton;3:23.75

Louisburg;3:25.10

Free State;3:25.32

Blue Valley;3:25.91

3,200-METER RELAY

Olathe Northwest;7:58.84

DeSoto;7:59.56

Shawnee Mission East;8:03.12

Olathe East;8:03.66

Scott City;8:04.14

HIGH JUMP

Wilson, Sterling;6-11

Hentzen, Labette County;6-101/2

Palen, Beloit-St. John's;6-101/4

Williams, Gardner-Edgerton;6-9

Grill, Maize;6-8

Jones, Nickerson;6-8

White, Baxter Springs;6-8

LONG JUMP

Puyear, Stanton County;23-71/2

Macklin, Shawnee Mission South;23-63/4

Benson, Lansing;23-21/4

Harvey, Campus;23-2

Anderson, Olathe West;23-13/4

TRIPLE JUMP

Taylor, Shawnee Mission Northwest;47-1

McKelvey, Gardner-Edgerton;46-7

Yates, Parsons;46-7

Reed, Santa Fe Trail;46-1

Porter, Bonner Springs;45-9

POLE VAULT

Faurot, Scott City;16-3

Hull, Carroll;15-6

Simon, Carroll;15-6

Meyer, Andale;15-0

McPhail, Andale;14-7

SHOT PUT

Shaw, Hillsboro;64-1

Sample, Tonganoxie;58-111/2

Peterson, Newton;58-5

Beebe, Piper;58-21/4

Fairchild, Andale;56-6

DISCUS

Everett, Winfield;185-4

White, Piper;176-8

Shaw, Hillsboro;176-7

Poitier, Miege;172-9

Steinlage, Centralia;172-7

JAVELIN

Hankins, Manhattan;210-10

Patterson, Cheney;206-11

Richmond, Paola;198-10

Jones, Nickerson;193-0

Ralston, Blue Valley West;192-0

GIRLS

100 METERS

Anderson, Newton;11.89

Blake, Leavenworth;12.06

Carlson, Council Grove;12.11

Ray, Shawnee Mission East;12.11

Wait, Gardner-Edgerton;12.14p

200 METERS

Ramos, Leavenworth;24.85

Ray, Shawnee Mission East;24.90

Blake, Leavenworth;25.11

Prim, SM West;25.40

Williams, Spring Hill;25.41

400 METERS

Blake, Leavenworth;57.16

Price, Riverton;57.82

Nordhus, Carroll;57.98

Ramos, Leavenworth;58.02

Robinson, St. James Academy;58.53

800 METERS

Moore, St. James Academy;2:15.50

Robinson, St. James Academy;2:16.31

Shufelberger, Washburn Rural;2:17.97

Kemp, Mill Valley;2:19.23

Henry, Blue Valley Northwest;2:19.33

1,600 METERS

Mayfield, Manhattan;4:52.83

Shufelberger, Washburn Rural;4:54.76

Murrow, St. James Academy;5:00.90

Shufelberger, Washburn Rural;5:04.78

Kemp, Mill Valley;5:07.07

Kasunic, Shawnee Mission North;5:09.80

3,200 METERS

Mayfield, Manhattan;10:36.00

Murrow, St. James Academy;10:46.85

Shufelberger, Washburn Rural;10:48.34

Chu, Blue Valley West;11:01.61

Kasunic, SM North;11:02.18

100-METER HURDLES

Ruddle, McPherson;14.44

Remsberg, Newton;14.51

Newman, Junction City;14.64

Needham, Cheney;14.94

McKie, Olathe North;14.95

300-METER HURDLES

Nordhus, Carroll;43.75

Remsberg, Newton;44.20

Gleason, Kinsley;44.71

Needham, Cheney;44.87

Butterfield, Shawnee Heights;45.45

400-METER RELAY

Lawrence;48.36

Piper;49.15

Gardner-Edgerton;49.17p

Leavenworth;49.21

Newton;49.49

1,600-METER RELAY

Leavenworth;4:02.44

St. James Academy;4:03.39

Lawrence;4:03.59

Shawnee Mission West;4:05.32

Andover Central;4:06.77p

3,200-METER RELAY

Mill Valley;9:32.36

Blue Valley Southwest;9:39.66

Blue Valley West;9:45.28

St. James Academy;9:48.58

Lawrence;9:50.69

HIGH JUMP

Righter, Olathe Northwest;5-10

Hart, Rolla;5-7

Robinson, Pittsburg;5-61/4

Amsink, Circle;5-6

Stauffer, Thunder Ridge;5-6

LONG JUMP

Righter, Olathe Northwest;19-5

McWashington, Olathe Northwest;18-111/2

Turner, Pittsburg;18-5

Butterfield, Shawnee Heights;18-4

Childress, Free State;18-31/2

TRIPLE JUMP

Childress, Free State;40-9

Turner, Pittsburg;40-1/2

McWashington, Olathe Northwest;39-21/2

Okoro, Dodge City;38-51/4

Hammonds, Leavenworth;38-1/2

POLE VAULT

Peters, Smoky Valley;12-6

Eck, Andale;12-0

Hickerson, Lawrence;12-0

Wait, Gardner-Edgerton;12-0

Cates, Andale;11-8

SHOT PUT

Rhodes, Augusta;45-2

Wait, Gardner-Edgerton;43-43/4

Dalinghaus, Nemaha Central;43-41/2

Hackerott, Goddard;43-3/4

Thompson, Sedgwick;42-113/4

DISCUS

Burton, Riley County;145-10

Thompson, Sedgwick;137-8

Fairchild, Andale;135-7

Rhodes, Augusta;135-4

Anderson, Andale;134-1

JAVELIN

Lueger, Centralia;157-2

Fairchild, Andale;154-9

Dalinghaus, Nemaha Central;146-2

Marx, Andale;142-8

Kurtz, Baldwin;141-4

Note: Please send updated times/marks or meet results to Rick Peterson by email at rpeterson@cjonline.com or by fax at (785)-295-1230. Peterson can be reached on Twitter @peterson_rick. When submitting times please note whether the times were hand-timed or fully automatic. Fully automatic times in the individual sprints (200 meters and shorter) are considered to be .024 faster than hand times. y-Event was run in yards and has been converted to meters. p-Time was run in preliminaries.