Blue and Red Classic

Hugoton

Boys

Thursday’s quarterfinals

Perryton 78, Hugoton 60

SW Heights 60, Rolla 29

Guymon 55, Ulysses 47

Friday

Semifinals

Perryton (TEX) 42, Southwestern Heights 24

Hugoton 62, Guymon 45

Consolation

Ulysses 78, Rolla 27

Saturday

Championship

Hugoton 69, Perryton, Texas 65

Third-place game

Ulysses 62, Southwestern Heights 52

Fourth-place game

Guymon, Okla. 64, Rolla 26

Girls

Thursday’s Quarterfinals

Hugoton 37, Stratford, Texas 34

SW Heights 53, Rolla 27

Perryton 61, Hugoton JV 11

Ulysses 68, Guymon, Okla. 49

Friday

Semifinals

Hugoton 47, SW Heights 38

Ulysses 40, Perryton 30

Consolation

Stratford 57, Rolla 17

Guymon 69, Hugoton JV 19

Saturday

Championship

Ulysses 62, Hugoton 35

Third-Place Game

Perryton 69, SW Heights 18

Fifth-Place Game

Stratford, Texas 61, Guymon, Okla., 51

Seventh-Place Game

Rolla 36, Hugoton 28

 

Bluejay Invitational

Boys

Quarterfinals

Monday

Meade 76, Satanta 46

Sublette 65, Bucklin 49

Tuesday

Cimarron 48, Moscow 44

South Gray def. Minneola, final score not reported

Friday

Semifinals

Cimarron 72, Meade 58

South Gray 71, Sublette 44

Consolation

Satanta 56, Moscow 51

Minneola 53, Bucklin 48

Saturday

Championship

South Gray 53, Cimarron 41

Third-Place Game

Meade 46, Sublette 39

Fifth-Place Game

Minneola 57, Satanta 48

Seventh-Place Game

Moscow 43, Bucklin 28

Girls

Quarterfinals

Monday

Sublette 67, Satanta 51

Cimarron 41, Bucklin 38

Tuesday

South Gray 57, Moscow 12

Meade 56, Minneola 31

Friday

Semifinals

South Gray def. Cimarron, score not reported

Meade 49, Sublette 44

Consolation

Bucklin 49, Moscow 22

Satanta 61, Minneola 59

Saturday

Championship

South Gray 42, Meade 36 (OT)

Third-Place Game

Cimarron 51, Sublette 37

Fifth-Place Game

Bucklin 55, Satanta 27

Seventh-Place Game, not reported

 

Border War

At Syracuse

Tuesday

Boys

Stanton County 72, Granada, Colo. 36

McClave 51, Greeley County 31

Elkhart 56. Eads 38

Syracuse 66, Walsh, Colo., 41

Girls

Stanton County 56, Granada, Colo. 15

McClave 54, Greeley County 19

Eads 46, Elkhart 38

Syracuse 36, Walsh, Colo., 27

Friday

Boys

Stanton County 76, Eads, Colo. 34

Walsh, Colo. 66, Elkhart 37

Greeley County 64, Granada, Colo. 47

Syracuse 51, McClave, Colo. 38

Girls

Stanton County 48, Eads, Colo. 38

Elkhart 50, Walsh, Colo. 49

Greeley County 42, Granada, Colo. 20

Syracuse 42, McClave, Colo. 39

Saturday

Boys

Granada, Colo., 46, Elkhart 29

Stanton County 61, McClave, Colo. 33

Walsh, Colo., 56, Greeley County 49

Syracuse 70, Eads 36

Girls

Elkhart 61, Granada, Colo. 24

Stanton County 49, McClave, Colo., 42

Walsh, Colo, 45, Greeley County 37

Eads 28, Syracuse 18

 

Roundball Classic

Records (3 Games)

GIRLS

Liberal 3-0

Garden City 3-0

Dumas, Texas 2-1

Wichita Trinity 2-1

Palmer Ridge, Colo. 1-2

Scott City 1-2

Holcomb 0-3

Coronado, Colo. 0-3

BOYS

Garden City 3-0

Wichita Trinity 3-0

Holcomb 2-1

Liberal 2-1

Scott City 1-2

Dalhart, Texas 1-2

Coronado, Colo. 0-3

Palmer Ridge, Colo. 0-3

 

Results

Thursday

Boys

Liberal 72, Dalhart, Texas 70

Garden City 60, Coronado, Colo. 46

Holcomb 68, Palmer Ridge, Colo. 49

Wichita Trinity 56, Scott City 38

Girls

Liberal 51, Dumas, Texas 31

Garden City 39, Coronado, Colo., 22

Palmer Ridge, Colo. 46, Holcomb 33

Wichita Trinity 58, Scott City 51

Friday

Boys

Wichita Trinity 55, Liberal 38

Garden City 49, Palmer Ridge, Colo, 42

Holcomb 70, Dalhart, Texas 65

Scott City 61, Coronado, Colo. 56

Girls

Liberal 51, Wichita Trinity 36

Garden City 46, Palmer Ridge, Colo. 27

Dumas, Texas 44, Holcomb 36

Scott City 47, Coronado, Colo. 35

Saturday

All games at Garden City High School

Boys

Dalhart, Texas 80, Coronado, Colo. 63

Wichita Trinity 62, Palmer Ridge, Colo. 33

Liberal 40, Scott City 37

Garden City 48, Holcomb 46

Girls

Wichita Trinity 61, Palmer Ridge, Colo. 52

Dumas, Texas 48, Coronado, Colo. 34

Liberal 60, Scott City 26

Garden City 43, Holcomb 29

 

Topside Tournament

Goodland

Boys

Thursday’s Quarterfinals

Colby 64, McCook 54

Yuma 52, Norton 45

Wray 75, Goodland 61

Lakin 75, Burlington 57

Friday

Semifinals

Yuma 51, Colby 50 (OT)

Lakin 77, Wray 58

Consolation

McCook 47, Norton 25

Burlington 59, Goodland 47

Saturday

Championship

Yuma 68, Lakin 57

Third-Place Game

Colby 77, Wray 45

Fifth-Place Game

McCook 59, Burlington 34

Seventh-Place Game

Norton 58, Goodland 45

 

Girls

Thursday’s Quarterfinals

Colby 42, McCook 13

Norton 63, Yuma 31

Goodland 56, Lakin 34

Wray 63, Burlington 31

Friday

Semifinals

Norton 40, Colby 37

Wray 51, Goodland 42

Consolation

Yuma 58, McCook 31

Lakin 61, Burlington, 54

Saturday

Championship

Wray 51, Norton 36

Third-Place Game

Colby 56, Goodland 34

Fifth-Place Game

Yuma 51, Lakin 37

Seventh-Place Game

McCook 50, Burlington, 45