Prep Scoreboard 05-09-13

5/9/2013

BASEBALL

BASEBALL

Class 4A Regional

Hugoton Regional

Quarterfinals

Monday

5 p.m., Hoisington/Central Plains (5-14) at Hugoton (19-1); Goodland (8-9) at Colby (9-9); Ulysses (5-13) at Larned (14-4); Russell/Victoria (8-12) at Pratt (11-5).

Semifinals

Wed., May 15

at Hugoton

2 p.m., Hugoton/Hoisington-Central Plains winner vs. Colby/Goodland winner; 4:30 p.m., Larned/Ulysses winner vs. Pratt/Russell-Victoria winner.

Championship

May 15 at Hugoton, 7 p.m.

———

Class 3A Regional

Lyons Regional

Quarterfinals

Monday

Lyons (15-3), bye; 6 p.m., Scott City (9-8) vs. Holcomb (2-16); Lakin (15-4), bye; TMP-Marian (13-5), bye.

Semifinals

Tuesday

at Lyons

2 p.m., Lyons vs. Scott City/Holcomb winner; 4:30 p.m., Lakin vs. TMP-Marian.

Championship

Tuesday at Lyons

7 p.m., Lyons/Scott City-Holcomb winner vs. Lakin/TMP-Marian winner.

———

Class 2-1A Regional

Elkhart Regional

Quarterfinals

Monday

Moscow (9-6), bye; 5 p.m., Wichita County (1-19) at Syracuse (7-11); Sublette (10-8), bye; Elkhart (10-10), bye.

Semifinals

Tuesday at Elkhart

2 p.m., Moscow vs. Syracuse/Wichita County winner; 4:30 p.m., Sublette vs. Elkhart.

Championship

Tuesday at Elkhart

7 p.m., Moscow/Syracuse-Wichita County winner vs. Sublette/Elkhart winner.

SOFTBALL

Class 4A Regional

Ulysses Regional

Quarterfinals

Monday

5:30 p.m., Ulysses (4-16) at Colby (16-4); Larned (9-7) at Goodland (13-5); Kingman/Norwich (4-14) at Pratt (14-4); Hugoton/Moscow (10-10) at Hoisington/Central Plains (13-5).

Semifinals

Wednesday at Ulysses

3 p.m., Colby/Ulysses winner vs. Goodland/Larned winner; 4:45 p.m., Pratt/Kingman-Norwich winner vs. Hoisington-Central Plains/Hugoton-Moscow winner.  

Championship

Wednesday at Ulysses, 6:30 p.m.

———

Class 3A Regional

Regional at Plains/Kismet

Southwestern Heights

Quarterfinals

Monday

Lakin (13-7), bye; 5:30 p.m., SW Heights (8-10) at Medicine Lodge (10-8); Holcomb (11-6), bye; 5:30 p.m., Scott City (3-17) at Chaparral (11-7).

Semifinals

Tuesday at Plains/Kismet

Southwestern Heights

3 p.m., Lakin (13-7) vs. Medicine Lodge/SW Heights winner; 4:45 p.m., Holcomb vs. Chaparral/Scott City winner.

Championship

Tuesday at Plains/Kismet, 6:30 p.m.

———

Class 2-1A Regional

Stanton County Regional

Quarterfinals

Monday

Stanton County (15-3), bye; 4:45 p.m., Sublette (0-17) at Satanta (3-12); Elkhart (10-8), bye; Spearville (8-7), bye.

Semifinals

Tuesday at Johnson

3 p.m., Stanton County vs. Satanta/Sublette winner; 4:45 p.m., Elkhart vs. Spearville.

Championship

Tuesday at Johnson

6:30 p.m., Stanton County/Satanta-Sublette winner vs. Elkhart/Spearville winner.

comments powered by Disqus
I commented on a story, but my comments aren't showing up. Why?
We provide a community forum for readers to exchange ideas and opinions on the news of the day.
Passionate views, pointed criticism and critical thinking are welcome. We expect civil dialogue.
Name-calling, crude language and personal abuse are not welcome.
Moderators will monitor comments with an eye toward maintaining a high level of civility in this forum.

If you don't see your comment, perhaps you ...
... called someone an idiot, a racist, a moron, etc. Name-calling or profanity (to include veiled profanity) will not be tolerated.
... rambled, failed to stay on topic or exhibited troll-like behavior intended to hijack the discussion at hand.
... included an e-mail address or phone number, pretended to be someone you aren't or offered a comment that makes no sense.
... accused someone of a crime or assigned guilt or punishment to someone suspected of a crime.
... made a comment in really poor taste.

MULTIMEDIA