JR. COLLEGE

BASKETBALL

KJCCC Men's Standings

WEST;Conf.;OVR

Seward County;13-3;20-5

Barton;12-4;21-4

Colby;11-5;16-9

Hutchinson;10-6;19-6

Garden City;5-11;10-15

NWK Tech;4-12;12-13

Pratt;4-12;11-14

Dodge City;2-14;7-18

Saturday’s Games

Allen County 79, Butler 74

Cowley 81, Neosho County 71

Garden City 93, Hutchinson 58

Coffeyville 81, Cloud County 68

Barton 89, Dodge City 68

Seward County 76, Pratt 53

Colby 78, Northwest Kansas Tech 69

Monday’s Games

Barton at Colby, PPD

Seward County at Dodge City, late

Cloud County at Cowley, late

Hutchinson at Pratt, late

Coffeyville at Allen County, late

Butler at Independence, late

Northwest Kansas Tech at Garden City, PPD to Feb. 18

Wednesday’s Games

Neosho County at Butler, 7:30 p.m.

Independence at Coffeyville, 7:30 p.m.

Northwest Kansas Tech at Barton, 7:30 p.m.

Dodge City at Hutchinson, 7:30 p.m.

Colby at Seward County 8 p.m.

Allen County at Cloud County, 8 p.m.

Garden City at Pratt, 8 p.m.

 

KJCCC Women's Standings

WEST;Conf.;OVR

Hutchinson;15-1;24-1

Seward County;15-1;23-2

Barton;11-5;18-7

Pratt;9-7;16-8

Dodge City;8-8;13-12

Garden City;6-10;11-14

Colby;3-13;8-16

NWK Tech;1-15;1-23

Saturday's Games

Cowley 96, Neosho County 84

Butler 75, Allen County 40

Cloud County 75, Coffeyville 55

Hutchinson 95, Garden City 53

Barton 73, Dodge City 61

Seward County 66, Pratt 59

Northwest Kansas Tech 91, Colby 79

Monday’s Games

Barton at Colby, PPD

Seward County at Dodge City, late

Cloud County at Cowley, late

Hutchinson at Pratt, late

Coffeyville at Allen County, late

Butler at Independence, late

Northwest Kansas Tech at Garden City, PPD to Feb. 18

Wednesday’s Games

Neosho County at Butler, 5:30 p.m.

Independence at Coffeyville, 5:30 p.m.

Northwest Kansas Tech at Barton, 5:30 p.m.

Dodge City at Hutchinson, 5:30 p.m.

Colby at Seward County 6 p.m.

Allen County at Cloud County, 6 p.m.

Garden City at Pratt, 6 p.m.

 

PREPS

BEST OF KANSAS PREPS STATE BASKETBALL RANKINGS

BOYS SUPER 10

Team;Record

1. Maize (3);17-0

2. Blue Valley Northwest (1);15-2

3. Andover Central (4);15-1

4. Topeka High (8);14-2

5. Washburn Rural (2);15-1

6. Basehor-Linwood (9);13-2

7. Wichita Southeast (10);15-2

8. Wichita Heights (5);14-3

9. Olathe North (6);13-3

10. Lawrence (7);12-3

6A BOYS

Team;Record

1. Blue Valley Northwest (1);15-2

2. Topeka High (5);14-2

3. Washburn Rural (2);15-1

4. Wichita Southeast (NR);15-2

5. SM South (NR);14-3

Others — Campus 12-4, Free State 11-4, Garden City 13-4, KC-Harmon 12-3, Lawrence 12-3, Olathe East 10-6, Olathe North 13-3.

5A BOYS

Team;Record

1. Maize (1);17-0

2. Andover Central (2);15-1

3. Basehor-Linwood (4); 13-2

4. Wichita Heights (3);14-3

5. Bonner Springs (5);13-2

Others — Arkansas City 12-4, Carroll 12-5, KC-Washington 12-5, Maize South 12-4, McPherson 12-4, Pittsburg 12-3, Salina Central 12-4.

4A BOYS

Team;Record

1. Wichita Trinity (1);16-1

2. Miege (2);14-2

3. Piper (3);13-3

4. Andale (4);14-2

5. Abilene (NR);13-3

Others — Abilene 13-3, Anderson County 10-4, Augusta 12-4, Chapman 14-3, Independence 10-5, Nickerson 11-6, Parsons 11-5.

3A BOYS

Team;Record

1. Santa Fe Trail (1);16-0

2. Beloit (2);16-1

3. Maur Hill-Mt. Academy (3);15-0

4. Phillipsburg (4);15-2

5. Girard (5);13-2

Others — Baxter Springs 14-3, Belle Plaine 13-4, Cheney 13-4, Kingman 13-4, Nemaha Central 11-5, Perry-Lecompton 15-2, Riley County 11-5, Sabetha 13-4, Silver Lake 12-4.

2A BOYS

Team;Record

1. Pratt-Skyline (3);17-1

2. Stanton County (4);15-2

3. Hoxie (1);14-2

4. Inman (2);15-2

5. Yates Center (5);14-2

Others — Colgan 13-3, Hutchinson Trinity 14-3, Mission Valley 13-3, Ness City 14-3, Northeast-Arma 14-3, Pleasanton 11-4, Sacred Heart 13-4, Seabury 12-4, Syracuse 14-3, Wichita County 12-4.

1A BOYS

Team;Record

1. Central Plains (1);17-0

2. Hanover (2);18-1

3. Osborne (3);17-0

4. South Gray (4);17-1

5. Northern Valley (5);17-1

Others — Attica 15-3, Beloit-St. John’s 14-3, Berean Academy 13-3, Burlingame 15-2, Caldwell 16-2, Cedar Vale-Dexter 16-2, Lebo 12-3, Rural Vista 14-3, Sharon Springs 15-2, South Central 16-2, St. Francis 13-4, St. John 14-4, Sylvan-Lucas 12-3.

 

GIRLS SUPER 10

Team;record

1. Derby (1);15-0

2. Miege (2);14-0

3. Blue Valley North (4);15-2

4. Aquinas (5);13-2

5. Liberal (8);16-0

6. KC Piper (6);15-0

7. Central Plains (7);18-0

8. Washburn Rural (3);15-2

9. McPherson (9);15-1

10. Wichita Heights (10);16-1

6A GIRLS

Team;record

1. Derby (1);15-0

2. Blue Valley North (3);15-2

3. Liberal (4);16-0

4. Washburn Rural (2);15-2

5. Topeka High (NR);15-2

Others — Leavenworth 10-5, Manhattan 13-4, Mill Valley 12-4, Olathe East 12-4, Olathe North 13-3, Olathe Northwest 11-5, Olathe South 13-3, SM Northwest 11-5.

5A GIRLS

Team;record

1. Aquinas (1);13-2

2. McPherson (2);15-1

3. Wichita Heights (3);16-1

4. Maize South (4);16-0

5. Maize (5);14-3

Others — Blue Valley Southwest 13-4, Carroll 12-6, DeSoto 12-4, Goddard 15-1, Hays 11-5, KC Schlagle 11-4, Salina Central 10-6, Seaman 10-6.

4A GIRLS

Team;record

1. Miege (1);14-0

2. KC Piper (2);15-0

3. Baldwin (3);13-1

4. Circle (5);13-3

5. Abilene (NR);14-2

Others — Eudora 11-3, Labette County 13-3, Nickerson 15-2, Parsons 12-4, Pratt 12-5, Ulysses 13-4, Wellington 11-5.

3A GIRLS

Team;record

1. Nemaha Central (1);15-1

2. Cheney (2);15-2

3. Hesston (3);14-3

4. Haven (5);14-3

5. Sabetha (NR);14-3

Others — Burlington 11-4, Clay Center 14-3, Eureka 14-3, Girard 12-3, Halstead 14-3, Jefferson West 14-3, Norton 13-2, Pleasant Ridge 14-2, Royal Valley 12-4, Russell 13-4, TMP-Marian 12-4, Wellsville 12-2.

2A GIRLS

Team;record

1. Garden Plain (1);14-3

2. Jefferson North (3);15-2

3. Wabaunsee (2);13-3

4. Inman (5);15-2

5. WaKeeney (NR);14-2

Others — Bluestem 13-4, Colgan 14-3, Conway Springs 12-5, Jackson Heights 12-3, Meade 12-6, Stanton County 13-4, Sterling 13-4, Syracuse 13-4, Valley Heights 15-4, WaKeeney 12-2, West Elk 13-2.

1A GIRLS

Team;record

1. Central Plains (1);18-0

2. Olpe (2);16-0

3. Rural Vista (3);17-0

4. Frankfort (4);17-1

5. Golden Plains (5);17-0

Others — Argonia 16-1, Beloit-St. John’s 14-2, Chase County 14-2, Cunningham 16-2, Hanover 16-3, Hutch Central Christian 16-2, Otis-Bison 16-2, South Central 16-2, South Gray 14-4, South Haven 14-4, Spearville 15-2, St. Paul 11-4, Thunder Ridge 14-2, Waverly 14-2, Weskan 15-3.