Jr. College

KJCCC Men's Standings

WEST;Conf.;OVR

Hutchinson;2-1;11-1

Seward County;2-1;7-2

Barton;1-1;10-1

Garden City;1-1;6-5

NWK Tech;1-2;9-3

Colby;1-2;6-6

Dodge City;1-2;6-5

Pratt;0-2;7-4

Wednesday’s Games

Coffeyville 90, Barton 57

Dodge City 76, Butler 74

Cloud County 82, Colby 68

Hutchinson 86, Neosho County 81 (OT)

Cowley 90, Pratt 86

Seward County 68, Allen County 66

Independence 80, NWK Tech 76

Saturday’s Games

Coffeyville at Pratt, 4 p.m.

Garden City at Cowley, 7:30 p.m.

Butler at Hutchinson, 7:30 p.m.

Independence at Barton, 7:30 p.m.

Sunday’s Game

Allen County at Colby, 5 p.m.

KJCCC Women's Standings

WEST;Conf.;OVR

Hutchinson;3-0;10-0

Pratt;2-0;8-1

Seward County;2-1;8-2

Dodge City;2-1;7-4

Barton;1-1;7-2

Garden City;1-1;6-5

Colby;0-3;4-6

NWK Tech;0-3;0-10

Wednesday’s Games

Garden City 73, Trinidad State 68

Barton 53, Coffeyville 50

Butler 54, Dodge City 51

Cloud County 77, Colby 61

Hutchinson 87, Neosho County 78

Pratt 82, Cowley 66

Seward County 103, Allen County 68

Independence 87, NWK Tech 39 

Saturday’s Games

Coffeyville at Pratt, 2 p.m.

Garden City at Cowley, 5:30 p.m.

Butler at Hutchinson, 5:30 p.m.

Independence at Barton, 5:30 p.m.

Sunday’s Game

Allen County at Colby, 3 p.m.

Preps

Blue and Red Classic

Hugoton

Boys

Thursday’s quarterfinals

Perryton 78, Hugoton 60

SW Heights 60, Rolla 29

Guymon 55, Ulysses 47

Friday

Semifinals

Perryton, Texas vs. SW Heights, 8:15 p.m.

Hugoton vs. Guymon, Okla. 8:15 p.m.

Consolation

Rolla vs. Ulysses, 4:45 p.m.

Saturday

Championship, 8:15 p.m.

Third-place game, 6:15 p.m.

Fourth-place game, 4:45 p.m.

Girls

Thursday’s Quarterfinals

Hugoton 37, Stratford, Texas 34

SW Heights 53, Rolla 27

Perryton 61, Hugoton JV 11

Ulysses 68, Guymon, Okla. 49

Friday

Semifinals

Hugoton vs. SW Heights, 6:30 p.m.

Perryton vs. Ulysses, 3 p.m.

Consolation

Stratford, Texas vs. Rolla, 6:30

Hugoton JV vs. Guymon, Okla. 3 p.m.

Saturday

Championship, 6:30 p.m.

Third-Place Game, 3 p.m.

Fifth-Place Game, 8 p.m.

Seventh-Place Game, 2:45 p.m.

Bluejay Invitational

Boys

Quarterfinals

Monday

Meade 76, Satanta 46

Sublette 65, Bucklin 49

Tuesday

Cimarron 48, Moscow 44

South Gray def. Minneola, final score not reported

Friday

Semifinals

Meade vs. Cimarron, 7:30 p.m.

Sublette vs. South Gray, 4:30 p.m.

Consolation

Satanta vs. Moscow, 7:30 p.m.

Bucklin vs. Minneola, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 8:15 p.m.

Third-Place Game, 4:30 p.m.

Fifth-Place Game, 1:30 p.m.

Seventh-Place Game, 1:30 p.m.

Girls

Quarterfinals

Monday

Sublette 67, Satanta 51

Cimarron 41, Bucklin 38

Tuesday

South Gray 57, Moscow 12

Meade 56, Minneola 31

Friday

Semifinals

Cimarron vs. South Gray, 6 p.m.

Sublette vs. Meade, 3 p.m.

Consolation

Bucklin vs. Moscow, 6 p.m.

Satanta vs. Minneola, 3 p.m.

Saturday

Championship, 6:15 p.m.

Third-Place Game, 3 p.m.

Fifth-Place Game, noon

Seventh-Place Game, noon

Border War

At Syracuse

Tuesday

Boys

Stanton County 72, Granada, Colo. 36

McClave 51, Greeley County 31

Elkhart 56. Eads 38

Syracuse 66, Walsh, Colo., 41

Girls

Stanton County 56, Granada, Colo. 15

McClave 54, Greeley County 19

Eads 46, Elkhart 38

Syracuse 36, Walsh, Colo., 27

Friday

Boys

Stanton County vs. Eads, 3 p.m.

Elkhart vs. Walsh, Colo., 3 p.m.

Greeley County vs. Granada, Colo., 6 p.m.

McClave vs. Syracuse, 6 p.m.

Girls

Stanton County vs. Eads, 1:30 p.m.

Elkhart vs. Walsh, Colo., 1:30 p.m.

Greeley County vs. Granada, Colo., 4:30 p.m.

McClave vs. Syracuse, 4:30 p.m.

Saturday

Boys

Elkhart vs. Granada, Colo., 3 p.m.

Stanton County vs. McClave, Colo., 3 p.m.

Greeley County vs. Walsh, Colo., 6 p.m.

Eads vs. Syracuse, 6 p.m.

Girls

Elkhart vs. Granada, Colo., 1:30 p.m.

Stanton County vs. McClave, Colo., 1:30 p.m.

Greeley County vs. Walsh, Colo., 4:30 p.m.

Eads vs. Syracuse, 4:30 p.m.

Roundball Classic

Thursday

Boys

Liberal 72, Dalhart, Texas 70

Garden City 60, Coronado, Colo. 46

Holcomb 68, Palmer Ridge, Colo. 49

Wichita Trinity 56, Scott City 38

Girls

Liberal 51, Dumas, Texas 31

Garden City 39, Coronado, Colo., 22

Palmer Ridge, Colo. 46, Holcomb 33

Wichita Trinity 58, Scott City 51

Friday

Boys

Liberal vs. Wichita Trinity, 7:30 p.m., at GCCC

Palmer Ridge, Colo. at Garden City, 7:30 p.m.

Dalhart, Texas at Holcomb, 7:30 p.m.

Coronado, Colo. at Scott City, 7:30 p.m.

Girls

Liberal vs. Wichita Trinity, 6 p.m., at GCCC

Palmer Ridge, Colo. at Garden City, 6 p.m.

Dalhart, Texas at Holcomb, 6 p.m.

Coronado, Colo. at Scott City, 6 p.m.

Saturday

All games at Garden City High School

Boys

Dalhart, Texas vs. Coronado, Colo., 11 a.m.

Wichita Trinity vs. Palmer Ridge, Colo., 12:45 p.m.

Scott City vs. Liberal, 6 p.m.

Garden City vs. Holcomb, 7:45 p.m.

Girls

Wichita Trinity vs. Palmer Ridge, Colo., 11 a.m.

Dumas, Texas vs. Coronado, Colo., 12:45 p.m.

Scott City vs. Liberal, 2:30 p.m.

Garden City vs. Holcomb, 4:15 p.m.

Topside Tournament

Goodland

Boys

Thursday’s Quarterfinals

Colby 64, McCook 54

Yuma 52, Norton 45

Wray 75, Goodland 61

Lakin 75, Burlington 57

Friday

Semifinals

Colby vs. Yuma, 5 p.m.

Wray vs. Lakin, 7 p.m.

Consolation

McCook vs. Norton, 3 p.m.

Burlington vs. Goodland, 7 p.m.

Saturday

Championship, 8 p.m.

Third-Place Game, 4 p.m.

Fifth-Place Game, 4 p.m.

Seventh-Place Game, 2 p.m.

Girls

Thursday’s Quarterfinals

Colby 42, McCook 13

Norton 63, Yuma 31

Goodland 56, Lakin 34

Wray 63, Burlington 31

Friday

Semifinals

Colby vs. Norton, 3 p.m.

Goodland vs. Wray, 7 p.m.

Consolation

McCook vs. Yuma, 3 p.m.

Lakin vs. Burlington, 7 p.m.

Saturday

Championship, 6 p.m.

Third-Place Game, 2 p.m.

Fifth-Place Game, noon p.m.

Seventh-Place Game, noon p.m.