PREPS

CROSS COUNTRY

Saturday at Leoti/Wichita Co.

GIRLS

Team Scores

1. Wallace County (only team to run complete roster), 10.

Individual Top 10 (5K)

1. Bailey, Ingalls, 23:35.24; 2. Selzer, Wallace Co., 24:26.50; 3. Bosson, Greeley Co., 24:37.26; 4. Pierce, Wallace Co., 25:11.26; 5. Escamilla, Wallace Co., 25:18.11; 6. Minet, Ingalls, 25:29.83; 7. Dinkel, Wallace Co., 26:12.53; 8. Dorantes, Wichita Co., 26:17.35; 9. Osborn, Greeley Co., 26:33.66; 10. Lampee, St. Francis, 26:55.16.

BOYS

Team Scores

1. Wallace County, 10; 2. Wichita County, 36*; 3. Greeley County, 36 (Wichita County 5th runner was tiebreakeer).

Individual Top 10 (5k)

1. Fischer, Wallace Co., 17:36.33; 2. Medina, Wallace Co., 18:28.67; 3. Kaiser, Wallace Co., 18:35.20; 4. Yanez, Greeley Co., 18:47.10; 5. VanAllen, Wallace Co., 19:12.42; 6. Hernandez, Wichita Co., 19:52.22; 7. Martin, Wichita Co., 20:16.48; 8. Vazquez, Greeley Co., 20:20.08; 9. Noone, Wallace Co., 20:26.22; 10. Ruiz, Ingalls, 21:39.42.

FOOTBALL

Friday's Area Results

11-Man

Derby 49, Garden City 6

Elkhart 27, Cimarron 20

Lakin 20, Meade 19

Syracuse 20, SW Heights 6

Stanton County 41, Beaver (Okla.) 0

Oakley 53, Sublette 0

Scott City 35, Hugoton 0 (Game called, 3rd Quarter, due to lightning)

Colby 43, Ulysses 20

Holcomb 34, Goodland 12

Western Athletic Conference

Great Bend 35, Andover High 12

Junction City 56, Hays High 31

Liberal 41, Guymon, Okla. 0

Campus 47, Dodge City 9

8-Man

Spearville 52, Satanta 6

Follett (Texas) 12, Moscow 0 (Game called at halftime due to lightning)

Hoxie 44, Greeley County 18

Hodgeman Co. 38, Dighton 12

South Gray 58, Ingalls 12

Wichita County 66, Pretty Prairie 8 (at Otis-Bison)

6-Man

Golden Plains 48, Deerfield 0

Pawnee Heights 49, Western Plains/Healy 0

State Rankings

by The Topeka Capital-Journal

SUPER 10

Team ... record

1. Miege (1) ... 1-0

2. Wichita Northwest (2) ... 1-0

3. Derby (3) ... 1-0

4. Free State (4) ... 1-0

5. Aquinas (5) ... 1-0

6. Olathe North (9) ... 1-0

7. Manhattan (10) ... 1-0

8. Carroll (8) ... 0-1

9. Topeka High (NR) ... 1-0

10. Blue Valley (6) ... 0-1

CLASS 6A

Team ... record

1. Derby (1) ... 1-0

2. Free State (2) ... 1-0

3. Olathe North (5) ... 1-0

4. Manhattan (NR) ... 1-0

5. Topeka High (NR) ... 1-0

Others — Blue Valley 0-1, Blue Valley North 0-1, Campus 1-0, Garden City 0-1, Junction City 1-0, Washburn Rural 1-0.

CLASS 5A

Team ... record

1. Wichita Northwest (1) ... 1-0

2. Aquinas (2) ... 1-0

3. Carroll (3) ... 0-1

4. Mill Valley (4) ... 1-0

5. Wichita Heights (5) ... 1-0

Others — DeSoto 1-0, Great Bend 1-0, Kapaun 1-0, Liberal 1-0, Maize 1-0, Maize South 0-1, St. James Academy 1-0.

CLASS 4A

Team ... record

1. Miege (1) ... 1-0

2. McPherson (2) ... 1-0

3. Goddard (3) ... 1-0

4. Pittsburg (4) ... 1-0

5. Basehor-Linwood (NR) ... 1-0

Others — Andover Central 1-0, Fort Scott 1-0, KC Piper 1-0, Labette County 0-1, Louisburg 1-0, Paola 1-0, Wellington 1-0.

CLASS 3A

Team ... record

1. Sabetha (1) ... 1-0

2. Andale (2) ... 1-0

3. Hesston (3) ... 1-0

4. Scott City (4) ... 1-0

5. Hayden (5) ... 1-0

Others — Burlington 1-0, Frontenac 1-0, Galena 1-0, Halstead 1-0, Holcomb 1-0, Perry-Lecompton 1-0, Pratt 1-0, Smoky Valley 1-0, Wellsville 1-0.

CLASS 2A

Team ... record

1. Conway Springs (1) ... 1-0

2. Silver Lake (2) ... 1-0

3. Phillipsburg (3) ... 1-0

4. Garden Plain (NR) ... 1-0

5. Nemaha Central (4) ... 0-1

Others — Chaparral 1-0, Humboldt 1-0, Hutchinson Trinity 1-0, Maur Hill 1-0, Osage City 1-0, Riley County 1-0, Rossville 1-0, Southeast-Saline 1-0.

CLASS 1A

Team ... record

1. Smith Center (1) ... 1-0

2. Colgan (3) ... 1-0

3. Elkhart (4) ... 1-0

4. Olpe (5) ... 1-0

5. Plainville (NR) ... 1-0

Others — Ell-Saline 1-0, Jackson Heights 1-0, LaCrosse 1-0, Lyndon 1-0, Oakley 1-0, Sedgwick 1-0, Troy 1-0, Valley Heights 0-1.

EIGHT-MAN DIVISION I

Team ... record

1. Hoxie (1) ... 1-0

2. Central Plains (2) ... 1-0

3. Burlingame (3) ... 1-0

4. Spearville (4) ... 1-0

5. Clifton-Clyde (5) ... 1-0

Others — Argonia-Attica 1-0, Caldwell 1-0, Hodgeman County 1-0, Sedan 1-0, Solomon 1-0, South Central 1-0, St. Francis 1-0, Victoria 1-0, West Elk 1-0.

EIGHT-MAN DIVISION II

Team ... record

1. Hanover (1) ... 1-0

2. Osborne (2) ... 1-0

3. Rock Hills (4) ... 1-0

4. South Barber (5) ... 1-0

5. Axtell (NR) ... 1-0

Others — Centre 1-0, Frankfort 1-0, Northern Valley 1-0, Otis-Bison 0-1, Sylvan-Lucas 1-0, Thunder Ridge 1-0, Waverly 1-0, Wheatland-Grinnell 1-0.

 

Jr. College

FOOTBALL

Standings

KJCCC;Conf.;OVR

Highland;1-0;2-0

Hutchinson;1-0;2-0

Garden City;1-0;1-0

Coffeyville;1-0;1-1

Independence;1-1;1-1

Butler;0-0;0-1

Fort Scott;0-2;0-2

Dodge City;0-2;0-2

Conference Schedule

Saturday's Results

Highland 17, Ellsworth, Iowa 10

Coffeyville 50, Fort Scott 47

Hutchinson 37, Independence 27

Garden City 52, Dodge City 24

Saturday's Games

Iowa Western at Hutchinson, Noon

Gordon Sports Academy at Dodge City, 1 p.m.

Iowa Central at Coffeyville, 1 p.m.

Garden City at Ellsworth, Iowa, 1 p.m.

Butler at Highland, 1 p.m.