(Through Meets of May 10)

GIRLS

100m

Riley, Syracuse;12.65

Greeson, Sublette;12.69

Shapland, Scott City;12.71

Salmans, So. Gray;12.76

Jackson, Satanta;12.81

200m

Greeson, Sublette;26.48

Jackson, Satanta;26.52

Salmans, So. Gray;26.69

Powers, Garden City;27.12

Riley, Syracuse;27.24

400m

Salmans, So. Gray;0:59.27

Jantz, So. Gray;1:00.99

Jackson, Satanta;1:00.99

Weathers, Scott City, 1:01.39

Savolt, Garden City;1:01.54

800m

Cl. Bartlett, Cimarron;2:24.37

Ayala, Scott City;2:27.35

Finlay, Syracuse;2:31.19

Tarn, So. Gray;2:33.37

G. Kohlhorst, Garden City;2:35.94

1600m

B. Navarro, Garden City;5:36.62

Tarn, So. Gray;5:38.90

G. Kohlhorst, Garden City;5:45.42

Stevens, Scott City;5:45.92

Davis, Scott City;5:47.64

3200m

Stevens, Scott City;12:30.44

B. Navarro, Garden City;12:31.92

S. White, Lakin;12:41.65

Peterson, Stanton Co.;12:57.51

Davis, Scott City;12:58.00

100m hurdles

Savolt, Garden City;16.17

Smith, Scott City;16.39

Ast, Ingalls;16.88

Ibarra, Greeley Co.;16.96

300m hurdles

Savolt, Garden City;46.30

Smith, Scott City;47.93

Ast, Ingalls;49.62

Plunkett, Syracuse;50.63

Clinesmith, Cimarron;51.06

4x100m relay

Holcomb;51.55

Garden City;51.75

Satanta;51.81

Ulysses;51.96

Sublette;52.69

4x400m relay

Garden City;4:08.45

Scott City;4:09.33

South Gray;4:21.09

Cimarron;4:23.95

Lakin;4:24.28

4x800m relay

Cimarron;10:09.58

Scott City;10:13.80

Garden City;10:27.13

Lakin;10:31.29

Ulysses;10:46.66

High jump

Linenberger, Garden City;5-06.00

Rodriguez, Deerfield;5-06.00

Calzonetti, Garden City;5-00

Wright, Lakin;5-00

Smith, Scott City;5-00

Oglevie, Ulysses;5-00

Pole vault

Shapland, Scott City;10-00

Jones, Lakin;10-00

Gerber, Garden City;10-00

Wears, Garden City;10-00

Hernandez, Garden City;9-06

Vulgamore, Scott City;9-06

Long jump

Savolt, Garden City;18-07.25

Rodriguez, Deerfield;17-01.00

Wren, Holcomb;16-01.75

Riley, Syracuse;15-10.50

Brunswig, Scott City;15-10.25

Triple jump

Savolt, Garden City;37-03.50

H. White, Lakin;34-02.75

Calzonetti, Garden City;33-07.00

Jones, Lakin;33-00.75

Martinez, Holcomb;32-07.75

Shot put

Cherico, Deerfield;37-02.50

Roberts, Dighton;36-01.50

Martinez, Sublette;34-09.50

Askew, So. Gray;34-04.75

Peters, So. Gray;34-03.75

Discus

Peters, So. Gray;100-07

Drohman, Scott City;99-08

Sturm, Ulysses;97-00

Haynes, Garden City;96-08

Coast, Cimarron;96-05

Javelin

Torres, So. Gray;133-02.50

Salazar, Wichita Co.;126-01

Dehn, Lakin;115-07

Turner, Garden City;106-03

Roberts, Dighton;105-04

BOYS

100m

Griebel, So. Gray;10.79

Mader, Holcomb;10.87

Berens, Stanton Co.;10.95

Horn, Scott City;11.06

Leonard, Holcomb;11.14P

200m

Griebel, So. Gray;22.16

Berens, Stanton Co.;22.39

Armstrong, Holcomb;22.57

Nowak, Scott City;22.76

Mader, Holcomb;22.96

400m

Armstrong, Holcomb;49.07

Hudson, Ulysses;49.78

Hamlin, Hugoton;50.32

Wren, Scott City;50.59

Ruelas, Scott City;50.96

800m

Doll, Garden City;1:58.10

Hayes, Scott City;2:01.08

Eckart, Hugoton;2:01.80

Askew, So. Gray;2:02.80

Wren, Scott City;2:02.85

1600m

Doll, Garden City;4:30.44

A. Garcia, Hugoton;4:35.73

Wildeman, Garden City;4:35.92

Cervantes, Garden City;4:37.31

Flores, Holcomb;4:41.32

3200m

Cervantes, Garden City;10:09.91

Garcia, Hugoton;10:14.33

Flores, Holcomb;10:20.12

Fox, Hugoton;10:23.25

Salazar, Garden City;10:34.39

110m hurdles

Blackburn, Holcomb;14.72P

Faurot, Scott City;14.82

Nickell, Garden City;15.22

Springston, Garden City;15.63

Mendez, Moscow;16.52

300m hurdles

Perez, Lakin;40.56

Faurot, Scott City;40.65

Blackburn, Holcomb;41.23

Nickell, Garden City;41.70

Mendez, Moscow;42.13

4x100m relay

Holcomb;42.97

Scott City;43.18

Stanton Co.;43.57

Hugoton;44.17

Lakin;44.83

4x400m relay

Scott City;3:24.70

Hugoton;3:25.50

Stanton Co.;3:26.89

Garden City;3:28.22

Holcomb;3:28.25

4x800m relay

Scott City;8:14.97

Hugoton;8:16.21

Garden City;8:16.35

Greeley Co.;8:28.00

Stanton Co.;8:44.93

High jump

Faurot, Scott City;6-06

Perez, Lakin;6-04

Torson, Dighton;6-02

Chavarria, Sublette;6-00

Pole vault

M. Faurot, Scott City;16-00*

Vargas, Garden City;14-06

Turpin, Garden City;14-00

L. Faurot, Scott City;13-06

Davis, So. Gray;13-00

Mendoza, Ulysses;13-00

Amos, Holcomb;13-00

Lambert, Holcomb;13-00

*Telegram All-Area Top Mark

Long jump

Puyear, Stanton Co.;22-08.50

G. Salas, Satanta;22-05.00

Hamlin, Hugoton;21-10.50

Horn, Scott City;21-03

Bustillos, Garden City;20-07.75

Triple jump

Hawkins, Syracuse;44-08.50

Springston, Garden City;44-02.00

Puyear, Stanton Co.;42-08

Villa, Hugoton;40-09.50

Gilleland, Lakin;40-02.75

Shot put

Peters, So. Gray;58-03

Elliott, Garden City;52-08

Pickle, Cimarron;51-04.00

Kepley, Holcomb;44-11.00

Lingg, Dighton;44-10.50

Discus

Peters, So. Gray;177-09

Pickle, Cimarron;148-05

Granillo, Moscow;142-09.50

Aleman, Stanton Co.;138-04

Sherwood, Scott City;132-03

Javelin

Vulgamore, Scott City;186-01

Lingg, Dighton;166-03

Herrman, Garden City;161-04

Horn, Scott City;160-09

Davis, So. Gray;153-06

All marks are official and submitted by schools from official meet results. No results will be accepted by non-school officials and only official meet results will be accepted. For more information, contact Brett Marshall, Sports Editor, at bmarshall@gctelegram.com.