Add Your Comment | Read (0) Comments

Track and Field Honor Roll - May 16

Published 5/22/2014

(Through Meets of May 16)

GIRLS

100m dash

Wycoff, Scott City.............................12.58

Arnold, Ulysses................................12.93

Wilson, Syracuse....................................13.00

A. Harman, Garden City......................13.10

Shironaka, Stanton Co...................................13.28

200m dash

Wycoff, Scott City.................................25.42

Arnold, Ulysses....................................26.09

Telfair, Garden City................................26.87

Kenfield, Wichita Co............................26.89

Blattner, Cimarron...............................26.99

400m dash

Wycoff, Scott City...............................58.08

Tempel, Garden City.............................59.68

Gurrola, Garden City...........................1:00.00

Blattner, Cimarron...................................1:01.52

Arnold, Ulysses.....................................1:02.10

800m run

Kay. Doll, Garden City.............................2:20.48

Branscum, Ulysses..............................2:24.00

Miller, Garden City.....................................2:24.24

Gurrola, Garden City............................2:28.78

Thornburg, Scott City..........................2:30.04

1600m run

Kay. Doll, Garden City...........................5:09.28

Miller, Garden City.....................................5:12.25

Jackson, Garden City..............................5:26.64

Branscum, Ulysses.................................5:29.10

Black, Stanton Co...............................5:39.44

3200m run

Miller, Garden City.............................11:36.16

Jackson, Garden City..........................11:50.69

Kat. Doll, Garden City...........................12:16.05

Black, Stanton Co...............................12:16.70

Avelar, Stanton Co...............................12:28.54

100m hurdles

Arnold, Ulysses........................................15.99

Nickel, Scott City...................................16.09

Ediger, Cimarron...................................16.15

Dobie, Moscow.........................................17.20

Line, Lakin.................................................17.34

300m hurdles

Arnold, Ulysses...........................................46.70

Ediger, Cimarron..........................................47.96

Simmons, Lakin......................................47.96

Nickel, Scott City..........................................49.34

Dobie, Moscow...........................................50.40

4x100m relay

Garden City.............................................50.82

Ulysses..............................................51.38

Lakin................................................53.08

Cimarron............................................53.26

Holcomb..............................................54.19

4x400m relay

Garden City........................................4:05.71

Scott City..........................................4:11.77

Ulysses...............................................4:16.92

Cimarron............................................4:21.66

Holcomb.............................................4:28.08

4x800m relay

Garden City...........................................9:54.07

Scott City...........................................10:44.53

Greeley Co...........................................10:50.24

Cimarron............................................10:53.40

Lakin................................................10:58.77

High jump

Line, Lakin..............................................5-5

Kat. Doll, Garden City........................................5-2

Pollart, Syracuse..............................................5-2

Stalker, Satanta........................................5-2

Bellows, Garden City..................................5-1

Pole vault

Ediger, Cimarron.......................................9-7

K. Smith, Garden City......................................9-0

Dupree, Cimarron.........................................8-6

Ratliff, Holcomb...........................................8-6

Schultz, Garden City....................................8-6

Long jump

Tempel, Garden City.....................................17-8

Linenberger, Garden City..................17-1 1/2

M. Wilson, Syracuse...............................16-9 1/2

Price, Ulysses............................................16-8 1/2

Telfair, Garden City....................................16-6 1/2

Triple jump

Tempel, Garden City..................................36-5

M. Wilson, Syracuse...................................36-3

Linenberger, Garden City..................35-2 3/4

Hanigan, Garden City...............................34-7

Pena, Hugoton..................................34-2 3/4

Shot put

Kipp, Garden City..............................40-2 1/4

J. Speer, Dighton..........................................38-0

Carter, Lakin............................................35-6

Carrillo, Garden City..................................34-3

Barajas, Sublette...........................................34-3

Discus throw

Kipp, Garden City.........................121-2 1/4

Dreiling, Garden City.............................105-10

Carrillo, Garden City.............................99-3

Unruh, So. Gray.............................................97-2

J. Speer, Dighton............................................95-0

Javelin throw

Bailey, Wichita Co...................................115-4

Kenfield, Wichita Co.......................................112-4

Fiss, Hugoton...........................................111-10

Black, Stanton County.........................110-11

Mueller, Moscow..........................................109-9

BOYS

100m dash

G. Tempel, Garden City....................................11.20

Rudzik, Ulysses........................................11.25

Tucker, Holcomb..........................................11.27

Sifuentes, Ulysses..........................................11.28

Budde, Wichita County..............................11.37

200m dash

Tucker, Holcomb...................................22.68

Griebel, So. Gray....................................22.93

G. Tempel, Garden City...........................23.04

Irsik, Ingalls...............................................23.09

Barlow, Ulysses......................................23.22

400m dash

Tucker, Holcomb.................................50.49

Skipper, Deerfield.................................51.22

Strine, Scott City...................................51.67

Edmondson, Ingalls...............................52.00

Garcia, Satanta........................................52.49

800m run

Meyer, Scott City...................................2:00.81

Reyes, Garden City...............................2:03.10

Mehl, Wichita Co.....................................2:03.97

Barbosa, Ulysses...................................2:04.44

Castro, Hugoton................................2:05.20

1600m run

Mehl, Wichita Co.................................4:32.59

Castro, Hugoton..................................4:39.99

Stanley, Cimarron...............................4:41.92

Chaparro, Garden City........................4:43.57

Tula, Garden City...............................4:45.12

3200m run

Castro, Hugoton.................................10:04.29

Tula, Garden City..............................10:12.30

Chaparro, Garden City.......................10:13.81

Martinez, Hugoton..........................10:31.81

Miller, Ulysses..........................................10:38.95

110m hurdles

Tucker, Holcomb...................................14.92

Trevino, Cimarron.....................................15.81

300m hurdles

Tucker, Holcomb..........................................39.66

Trevino, Cimarron.................................41.19

Griebel, So. Gray....................................41.68

Hemann, Hugoton.................................42.35

Kropp, Scott City...................................42.81

4x100m relay

Garden City..........................................43.40

Ulysses..............................................43.85

Hugoton..........................................45.16

Ingalls...................................................45.18

Scott City.............................................45.32

4x400m relay

Scott City............................................3:30.57

Hugoton...........................................3:31.08

Ulysses...............................................3:31.72

Holcomb.............................................3:38.21

Cimarron............................................3:38.72

4x800m relay

Garden City.........................................8:23.42

Scott City............................................8:25.40

Wichita Co............................................8:29.23

Hugoton.............................................8:29.59

Holcomb.............................................8:38.36

High jump

Rodriguez, Ulysses.....................................6-7

Clark, Cimarron............................................6-4

Heady, Ingalls...............................................6-3

Reyes, Garden City.......................................6-2

Kinser, Hugoton............................................6-2

Pole vault

Aparicio, Lakin..........................................13-6

Jauche, Garden City...................................13-0

Brungardt, Garden City...............................12-6

Cole, Ulysses..........................................12-6

Frederick, Hugoton..................................12-0

Long jump

D. Tempel, Garden City......................22-11 1/2

Tucker, Holcomb..............................22-0 1/2

Howard, Garden City..................................21-9

Stone, Greeley Co.........................21-0 3/4

Ross, Garden City.......................................20-8

Triple jump

D. Tempel, Garden City.............................43-8

Howard, Garden City...................42-10 1/2

Rodriguez, Ulysses...........................41-11 1/4

Strine, Greeley....................................41-3 3/4

Valdez, Moscow...........................................41-3

Shot put

Peters, So. Gray......................................52-0

I. Rudzik, Ulysses.....................................50-9

Friesen, So. Gray................................47-6 1/2

Sanchez, Hugoton.....................................47-6

Cortez, Ulysses...............................46-7 3/4

Discus throw

Peters, So. Gray...................................170-0

Speer, Dighton.....................................148-8

Friesen, So. Gray................................142-10

Cortez, Ulysses...................................141-10

I. Rudzik, Ulysses................................139-6

Javelin throw

Norquest, Garden City.....................174-3 1/2

Cooper, Cimarron....................................166-5

Toothaker, Cimarron..............................165-8

Clark, Cimarron..............................163-5 1/2

Frederick, Hugoton................................156-1

All marks based on official meet results submitted from schools or KSHSAA. If there are any corrections or additions, ONLY coaches can send official track meet results from host school.

FAX: (866) 410-1749

Email: sports@gctelegram.com

Add your Comment About This Story

Commenting Rules

The Garden City Telegram reserves the right to delete any comment it deems inappropriate. We encourage visitor comments and ask that you be brief and add something relevant to the conversation. All comments are reviewed (usually within 24 hours or less) before appearing on this website.

Read our Privacy Policy and Terms of Use for full details of our policies.

Thank you for taking the time to share your thoughts.

 

captcha b85df495187c42a09f0ed867c8280eca

Found 0 comment(s)!