Add Your Comment | Read (0) Comments

Prep Scoreboard 10-12-2012

Published 10/12/2012

PREPS

CROSS COUNTRY

Western Athletic Conference Championship

Thursday at Buffalo Dunes

Girls

Team Scores

1. Garden City, 19; 2. Great Bend, 67; 3. Dodge City, 81; 4. Liberal, 84; 5. Hays, 113.

Individual Results

1. Alex Miller, Garden City, 16:01.30; 2. Kayla Doll, Garden City, 16:11.70; 3. Chelsea Jackson, Garden City, 16:19.00; 4. Destyni Lucero, Liberal, 16:46.90; 5. Katie Doll, Garden City, 17:05.70; 6. Mercy Perez, Liberal, 17:18.70; 7. Kaitlynn Tuey, Great Bend, 17:19.80; 8. Maria Rodriguez, Garden City, 17:20.70; 9. Haley George, Hays, 17:26.30; 10. Neysa Harman, Garden City, 17:29.00; 11. Jasmine Duarte, Dodge City, 17:40.10; 12. Mariah Stein, Great Bend, 17:47.60; 13. Botello Lucero, Dodge City, 17:54.70; 14. Morgan Harwood, Great Bend, 18:04.10; 15. Savannah Peters, Garden City, 18:09.40; 16. Mary Williams, Great Bend, 18:19.90; 17. Nallely Hernandez, Dodge City, 18:27.20; 18. Ashley Weingrad, Great Bend, 18:29.20; 19. Jennifer Guox, Dodge City, 18:31.60; 20. Jannette Borunda, Liberal, 18:38.80; 21. Perla Neave, Dodge City, 18:43.50; 22. Suhei Calderon, Dodge City, 18:43.60; 23. Reagan Kaiser, Hays, 18:45.00; 24. Grace Ball, Great Bend, 18:48.00; 25. Vanny Diazdeleon, Liberal, 18:53.00; 26. Summer Smith, Hays, 18:58.60; 27. Wendy Zimmerman, Hays, 19:10.10; 28. Megan Dinkel, Hays, 19:13.90; 29. Leslie Mendoza, Liberal, 19:28.30; 30. Bailee Leiker, Hays, 19:30.60; 31. Sarah Niederee, Great Bend, 19:52.90; 32. Kayla Tran, Liberal, 19:58.10; 33. Adelina Parral, Liberal, 20:54.40.

Boys

Team Scores

1. Dodge City, 33; 2. Liberal, 61; 3. Garden City, 67; 4. Great Bend, 91; 5. Hays, 105.

Individual Results

1. Oscar Carmona, Dodge City, 16:56.80; 2. Angel Viveros, Liberal, 17:15.50; 3. Chon Chavez, Great Bend, 17:22.40; 4. Luis Carmona, Dodge City, 17:24.10; 5. Daniel Frazier, Liberal, 17:25.10; 6. Derek Drees, Hays, 17:28.40; 7. Layne Moe, Dodge City, 17:30.10; 8. Sammy Obando, Liberal, 17:54.70; 9. Jacob Thomas, Garden City, 17:59.30; 10. Elder Colindres, Dodge City, 18:05.30; 11. Edward Rivera, Dodge City, 18:06.70; 12. Ethan Fort, Hays, 18:11.70; 13. Jalen Rowland, Garden City, 18:12.00; 14. Aaron Peters, Garden City, 18:19.40; 15. Cody Nagel, Garden City, 18:20.70; 16. Heath Winkelman, Garden City, 18:23.10; 17. Jonathan Rendon, Dodge City, 18:26.50; 18. Christian Resley, Garden City, 18:29.00; 19. Christian Graham, Great Bend, 18:43.40; 20. Genesis Rose, Great Bend, 18:46.00; 21. Brett Cady, Garden City, 18:49.70; 22. Luis Medina, Liberal, 18:51.90; 23. Kole Stiner, Great Bend, 18:52.60; 24. Obed Quintana, Liberal, 18:53.10; 25. Hunter Bizzell, Hays, 18:58.70; 26. Christian Garcia, Great Bend, 19:04.40; 27. Cole Mulch, Great Bend, 19:05.90; 28. Eric Snyder, Dodge City, 19:12.10; 29. Marco Espinoza, Liberal, 19:12.20; 30. Landon Munsch, Hays, 19:14.20; 31. Erving Altamarino, Liberal, 19:23.40; 32. Joshua Brungardt, Hays, 19:23.60; 33. Blake Mathews, Hays, 19:24.20; 34. Ky Heeke, Great Bend, 19:27.10; 35. Austin Chambers, Hays, 19:36.20.

Hi-Plains League Championship

Thursday at Johnson

Girls

Team Scores

1. Stanton County, 26; 2. Cimarron, 29.

Individual Results

1. Jenna Black, Stanton County, 16:17.50; 2. Kari Blattner, Cimarron, 16:36.16; 3. Isabelle Koopman, Cimarron, 16:44.79; 4. Jacqueline Clawson, Meade, 16:49.72; 5. Haley Floyd, Stanton County, 17:03.69; 6. Taylor Davis, Meade, 17:10.70; 7. Rachel White, Lakin, 17:18.27; 8. Michelle McPherson, Lakin, 17:18.71; 9. Alex Martinez, Lakin, 17:27.34; 10. Yessenia Villa, Elkhart, 18:01.56; 11. Fabiola Sierra, Stanton County, 18:15.61; 12. Joisan Smith, Cimarron, 18:22.65; 13. Michaela Golliher, Meade, 18:29.51; 14. Rachel Horton, Syracuse, 18:35.81; 15. Shelby Cline, Elkhart, 18:39.48; 16. Amber Koons, Meade, 18:41.97; 17. Kayla Hook, Stanton County, 18:42.38; 18. Kassidy Martin, Sublette, 18:47.62; 19. Sheyenne Perez, Lakin, 18:51.80; 20. Karina Zamora, Cimarron, 19:17.48; 21. Julia Schmidt, Stanton County, 19:30.83; 22. Morgan Stum, Syracuse, 20:04.99; 23. Jaqui Arreola, Cimarron, 20:53.60; 24. Bernice Olvera, SW Heights, 21:26.86; 25. Catie Crosley, Elkhart, 21:34.30; 26. Kenzy Meis, Cimarron, 22:45.89; 27. Sandra Corrales, Cimarron, 23:01.18; 28. Cortney Toothaker, Cimarron, 23:05.53; 29. Pam Cisneros, Cimarron, 23:27.07; 30. Ellen Waters, Cimarron, 24:05.07; 31. Anne Marie Borrell, Cimarron, 29:53.00.

Boys

Team Scores

1. Stanton County, 22; 2. Lakin, 51; 3. Cimarron, 83; 4. Elkhart, 83.

Individual Results

1. Raul Pantoja, Stanton County, 17:21.74; 2. Israel Barco, Elkhart, 17:28.88; 3. Peter Wiebe, SW Heights, 17:40.75; 4. Jacob Cron, Stanton County, 18:04.76; 5. Fabian Avelar, Stanton County, 18:25.81; 6. Julian Enriquez, Lakin, 18:39.53; 7. Chris Shuman, Syracuse, 18:43.09; 8. Lelan DeLissa, Meade, 18:46.74; 9. Landon Batterton, Stanton County, 18:49.08; 10. Kody Christiansen, Lakin, 19:00.16; 11. Bret Gum, Stanton County, 19:08.35; 12. Jonathan Martinez, Cimarron, 19:28.58; 13. Ben Anthony, Lakin, 19:28.90; 14. Scott Holmes, SW Heights, 19:29.17; 15. Trenton Busch, Cimarron, 19:29.47; 16. Brett Doze, Syracuse, 19:31.85; 17. Eduardo Sanchez, Elkhart, 19:57.16; 18. Jake Walton, Stanton County, 20:10.63; 19. Jake Gesling, Sublette, 20:16.64; 20. Pancho Klassen, Lakin, 20:19.31; 21. Ryder Yakel, Lakin, 20:20.85; 22. Gunner Gum, Stanton County, 20:21.20; 23. Chad Dykstra, Lakin, 20:24.63; 24. Julio Esquivel, Lakin, 20:38.53; 25. Dalton Holmes, SW Heights, 20:58.97; 26. Ryan Koons, Meade, 21:07.19; 27. Jordan Scott, SW Heights, 21:46.37; 28. Jorge Martinez, Elkhart, 21:49.00; 29. Jack Berry, Cimarron, 21:50.24; 30. Gabe Medina, Cimarron, 21:57.76; 31. Nathan Jenkins, Cimarron, 22:06.87; 32. Quentin Morris, Stanton County, 22:16.60; 33. Brandon Hemmert, Cimarron, 22:29.84; 34. Ricky Bloesser, Elkhart, 22:32.73; 35. Oryan Munson, Meade, 22:48.60; 36. Sky Davis, Sublette, 23:08.66; 37. Miguel Jimenez, Cimarron, 24:05.31; 38. Austin Reed, Cimarron, 24:20.42; 39. Alan Burl, Cimarron, 24:41.93; 40. Caleb Sipes, Stanton County, 24:52.93; 41. Alex Reed, Cimarron, 25:50.04; 42. Quinton Seely, Stanton County, 26:45.79; 43. Tyson Ritter, Elkhart, 27:11.97.

BOYS SOCCER

Wichita North Cup

at Garden City

Garden City 4, TMP-Marian 1

Add your Comment About This Story

Commenting Rules

The Garden City Telegram reserves the right to delete any comment it deems inappropriate. We encourage visitor comments and ask that you be brief and add something relevant to the conversation. All comments are reviewed (usually within 24 hours or less) before appearing on this website.

Read our Privacy Policy and Terms of Use for full details of our policies.

Thank you for taking the time to share your thoughts.

 

captcha ac019eb884ca4fee8ca8d5fe8ef54e1a

Found 0 comment(s)!