Add Your Comment | Read (0) Comments

Prep Scoreboard 05-07-13

Published 5/7/2013

TRACK AND FIELD
Stanton County Hi-Plains League
Monday
at Johnson City
Girls
Team Scores

1. Syracuse, 81; 2. Elkhart, 62; 3. Satanta, 56; 4. Stanton County, 41.
Individual Results
100m Dash—1. Wilson, Syracuse, 13.41; 2. Hicks, Elkhart, 13.98; 3. Hanna, Elkhart, 14.80.
200m Dash—1. Van. Caro, Satanta, 28.00; 2. White, Elkhart, 29.48; 3. Hicks, Elkhart, 30.81.
400m Dash—1. Stalker, Satanta, 1:05.81; 2. Horton, Syracuse, 1:06.59; 3. Longoria, Satanta, 1:07.72.
800m Run—1. Floyd, Stanton County, 2:43.28; 2. Villa, Elkhart, 2:46.82; 3. Black, Stanton County, 2:49.55.
1600m Run—1. Black, Stanton County, 6:05.03; 2. Villa, Elkhart, 6:06.52; 3. Cline, Elkhart, 6:21.21.
3200m Run—1. Villa, Elkhart, 14:42.88; 2. Lynch, Satanta, 17:53.02.
100m Hurdles—1. Val. Caro, Satanta, 17.90; 2. Hanna, Elkhart, 19.16.
300m Hurdles—1. Baeza, Syracuse, 59.00.
4x100m Relay—1. Satanta, 53.85; 2. Syracuse, 55.74; 3. Elkhart, 1:02.57.
4x400m Relay—1. Satanta, 4:34.58; 2. Syracuse, 4:35.63; 3. Elkhart, 4:56.73.
4x800m Relay—1. Stanton County, 11:47.28; 2. Syracuse, 12:52.73.
High Jump—1. Gerard, Stanton County, 4-10; 2. Stalker, Satanta, 4-10; 3. White, Elkhart, 4-08.
Pole Vault—1. Ramon, Syracuse, 6-06.
Long Jump—1. Wilson, Syracuse, 16-05.50; 2. Van. Caro, Satanta, 15-11.00; 3. Orth, Elkhart, 10-07.00.
Triple Jump—1. Wilson, Syracuse, 33-07.50; 2. Val. Caro, Satanta, 32-02.50; 3. Pollart, Syracuse, 28-00.50.
Discus Throw—1. Steimel, Stanton County, 117-01.50; 2. Howe, Elkhart, 74-02.25; 3. Baeza, Syracuse, 69-05.25.
Shot Put—1. Steimel, Stanton County, 40-07.00; 2. Howe, Elkhart, 27-06.75; 3. Baeza, Syracuse, 26-02.50.
Javelin Throw—1. Baeza, Syracuse, 79-11.00; 2. Longoria, Satanta, 73-08.00; 3. Lynch, Satanta, 58-06.50.
Boys
Team Scores

1. Stanton County, 114; 2. Satanta, 54.5; 3. Syracuse, 45.5; 4. Elkhart, 34.
Individual Results
100m Dash—1. Kendrick, Stanton County, 11.41; 2. Forbit, Elkhart, 11.75; 3. Turpin, Satanta, 11.78.
200m Dash—1. Forbit, Elkhart, 23.02; 2. Dupree, Syracuse, 24.07; 3. Stanfill, Satanta, 24.38.
400m Dash—1. Forbit, Elkhart, 51.93; 2. Newton, Syracuse, 56.31; 3. Gonzales, Satanta, 56.45.
800m Run—1. 1. Cron, Stanton County, 2:07.74; 2. Garcia, Satanta, 2:12.75; 3. Shuman, Syracuse, 2:13.16.
1600m Run—1. Garcia, Satanta, 5:15.60; 2. Sanchez, Elkhart, 5:18.46; 3. Salcido, Satanta, 5:27.73.
3200m Run—1. Gonzales, Satanta, 11:51.33.
110m Hurdles—1. Logan, Stanton County, 16.03; 2. Jones, Stanton County, 22.27.
300m Hurdles—1. Logan, Stanton County, 42.42; 2. Taylor, Stanton County, 47.63; 3. Jones, Stanton County, 52.01.
4x100m Relay—1. Stanton County, 46.30; 2. Satanta, 48.69.
4x400m Relay—1. Stanton County, 3:55.79; 2. Satanta, 4:10.74.
4x800m Relay—1. Stanton County, 9:04.95.
High Jump—1. Logan, Stanton County, 6-02; T2. Miller, Satanta, 5-04; T2. Newton, Syracuse, 5-04.
Pole Vault—1. Kendrick, Stanton County, 13-06; 2. Dupree, Syracuse, 13-00; 3. Gum, Stanton County, 11-00.
Long Jump—1. Dupree, Syracuse, 19-09.00; 2. Kendrick, Stanton County, 19-08.75; 3. Forbit, Elkhart, 18-10.50.
Triple Jump—1. Dupree, Syracuse, 40-02.50; 2. Taylor, Stanton County, 37-11.50; 3. Stanfill, Satanta, 37-06.50.
Discus Throw—1. Overturf, Stanton County, 133-04.50; 2. Simon, Syracuse, 115-05.75; 3. Higgins, Elkhart, 93-08.00.
Shot Put—1. Higgins, Elkhart, 42-07.00; 2. Rodriguez, Stanton County, 41-00.00; 3. Holzegraft, Syracuse, 36-07.75.
Javelin Throw—1. Overturf, Stanton County, 149-07.00; 2. Newton, Syracuse, 140-09.50; 3. Dominguez, Stanton County, 132-03.00.
———
Red Ace Relays
Friday at Bucklin
Girls
Team Scores

1. Kiowa County, 106; 2. Pratt-Skyline, 56.5; 3. Ness City, 56; 4. South Central, 50; 5. Bucklin, 40; 6. Hodgeman County, 39; T7. Kinsley, 30; T7. Cunningham, 30; T9. Ashland, 27; T9. Minneola, 27; 11. Spearville, 23.5; 12. Moscow, 18; 13. South Gray, 16; 14. Rolla, 12; 15. Fowler, 9; 16. Satanta, 8; 17. Pawnee Heights, 6; 18. Ingalls, 1.
Area Individual Results
100m Hurdles—4. Dobie, Moscow, 16.70; 5. Val. Caro, Satanta, 17.69.
300m Hurdles—3. Dobie, Moscow, 50.31; 4. Val. Caro, Satanta, 50.93.
4x800m Relay—6. Ingalls, 11:18.62.
Long Jump—6. Van. Caro, Satanta, 14-08.50.
Triple Jump—6, Val. Caro, Satanta, 31-02.00.
Discus Throw—2. Watkins, South Gray, 103-06.
Shot Put—2. Watkins, South Gray, 33-08.00.
Javelin Throw—2. Mueller, Moscow, 106-08.
Boys
Team Scores

1. Kiowa County, 74.5; 2. Ness City, 59; 3. Kinsley, 57; 4. South Central, 50; 5. Ashland, 33.5; 6. South Gray, 31; 7. Fowler, 30; 8. Bucklin, 28; 9. Spearville, 27; 10. Stafford, 26; 11. Cunningham, 24; T12. Moscow, 20; T12. Hodgeman County, 20; 14. Minneola, 18; 15. Ingalls, 16; 16. Rolla, 15; 17. Satanta, 11; 18. Pratt-Skyline, 10; 19. Pawnee Heights, 8.
Area Individual Results
100m Dash—4. Irsik, Ingalls, 11.59.
200m Dash—4. Irsik, Ingalls, 23.43.
800m Run—2. Garcia, Satanta, 2:08.81; 6. Dwyre, Ingalls, 2:12.06.
1600m Run—5. J. Griebel, South Gray, 5:04.70.
3200m Run—6. Gonzales, Satanta, 11:15.21.
110m Hurdles—6. R. Griebel, South Gray, 19.28.
300m Hurdles—5. R. Griebel, South Gray, 45.63.
4x100m Relay—6. Ingalls, 46.81.
4x400m Relay—5. South Gray, 3:44.44; 6. Ingalls, 3:44.56.
4x800m Relay—4. South Gray, 9:07.11; 5. Satanta, 9:11.50.
Long Jump—3. Mast, South Gray, 18-08.50; 4. Sandoval, Ingalls, 18-03.00.
Triple Jump—6. Sandoval, Ingalls, 38-07.00.
Discus Throw—1. Bustillos, Moscow, 141-03; 2. Peters, South Gray, 135-10.
Shot Put—1. Bustillos, Moscow, 47-07.00; 3. Peters, South Gray, 46-08.00.


Add your Comment About This Story

Commenting Rules

The Garden City Telegram reserves the right to delete any comment it deems inappropriate. We encourage visitor comments and ask that you be brief and add something relevant to the conversation. All comments are reviewed (usually within 24 hours or less) before appearing on this website.

Read our Privacy Policy and Terms of Use for full details of our policies.

Thank you for taking the time to share your thoughts.

 

captcha e7d2f1a906b349319f5d5df628c600d6

Found 0 comment(s)!