KANSAS WRESTLING COACHES ASSOCIATION

STATE RANKINGS

As of December 17

 

CLASS 5A

Team rankings

1. Goddard, 2. Arkansas City, 3. Maize, 4. St. Thomas Aquinas, 5. Blue Valley Southwest, 6. Bonner Springs, 7. Great Bend, 8. Newton, 9. Lansing, 10. Salina Central.

Individual rankings

106—1. Camden Maestas, Lansing. 2. Jevon Foust, Arkansas City. 3. Hayden Mills, Blue Valley Southwest. 4. Derek Duffett, Bonner Springs. 5. Ian DeMoss, Maize South. 6. Bubba Wright, Wichita Kapaun.

113—1. Jason Henschel, Goddard. 2. Junior Camacho, Maize. 3. Slade Adam, Salina Central. 4. Brett Umentum, Blue Valley Southwest. 5. Freddy Maisberger, Shawnee Heights. 6. Avery Wolf, Great Bend.

120—1. Drew Likes, Great Bend. 2. Grant Treaster, Newton. 3. Lucas Glover, Goddard. 4. Cruz Lara, Bonner Springs. 5. Luke Elbrader, Aquinas. 6. Sammy Dickey, Arkansas City.

126—1. Joseph Dennison, Blue Valley Southwest. 2. Drew Burgoon, Salina Central. 3. Jerrdon Fisher, Goddard. 4. Levi Buckridge, Emporia. 5. Kael Pappan, Arkansas City. 6. Alyeus Craig, Valley Center.

132—1. Aidan Campbell, Maize. 2. Gabe Buckbee, Arkansas City. 3. Bret Minor, Aquinas. 4. Daniel McMullen, Blue Valley Southwest. 5. Seth Doud, Goddard Eisenhower. 6. Matt Gottschalk, Wichita Carroll.

138—1. Rhett Edmonson, McPherson. 2. Jace Fisher, Goddard. 3. Trig Tennant, Arkansas City. 4. George Weber, Great Bend. 5. Brandon Madden, Blue Valley Southwest. 6. Johnny Akin, Aquinas.

145—1. Devin Gomez, Maize. 2. Jarred Simma, Aquinas. 3. Joseph Irwin, Lansing. 4. Cayleb Atkins, Goddard. 5. Christian Robinson, Arkansas City. 6. Gage Fritz, Great Bend

152—1. Montez Robinson, Arkansas City. 2. Joey Hancock, Aquinas. 3. Nolan Craine, Goddard. 4. Joe Tapia, Bonner Springs. 5. Malachi Tinnel, Lansing. 6. Cade Wathke, Shawnee Heights.

160—1. Trevor Dopps, Goddard. 2. Scott Radke, McPherson. 3. Carson Wheeler, Maize. 4. Jose Lozano, Wichita Heights. 5. Brandon Jeffries, Salina South. 6. Scott Heilman, Great Bend.

170—1. Troy Fisher, Goddard. 2. Dante Harper, Newton. 3. Seth Nitzel, Blue Valley Southwest. 4. Britton MacLaughlin, Arkansas City. 5. Anthony Degado, Emporia. 6. Tommy Carroll, Aquinas.

182—1. Kyle Haas, Maize. 2. Taylon Peters, Salina Central. 3. Deston Miller, Arkansas City. 4. Cayden Atkins, Goddard. 5. Gavin Meyers, Hays. 6. Zane DeLeon, Bonner Springs.

195—1. Brady Bockover, Wichita Carroll. 2. Cameron Bates, KC Turner. 3. Drew Baker, Emporia. 4. Josh Willcutt, Basehor Linwood. 5. Danny Carroll, Aquinas. 6. Jaren Williams, Blue Valley Southwest.

220—1. Wyatt Hendrickson, Newton. 2. Caleb Willis, Bonner Springs. 3. Cade Lautt, St. James Academy. 4. Trenton Willert, Goddard. 5. Josh Carter, Wichita Northwest. 6. LJ Flax, Goddard Eisenhower.

285—1. Marcus Hicks, Wichita Northwest. 2. Tony Caldwell, Valley Center. 3. Peyton Reeves, Aquinas. 4. Paul Beasley, KC Schlagle. 5. Braiden McKee, Lansing. 6. Terrell Morris, Arkansas City.

 

CLASS 4A

Team rankings

1. Marysville, 2. Scott City, 3. Pratt, 4. Burlington, 5. Winfield, 6. Chanute, 7. Andale, 8. Prairie View, 9. Tonganoxie, 10. Paola.

Individual rankings

106—1. Rhett Koppes, Clay Center. 2. Devon Weber, Pratt. 3. Trent Clements, Chanute. 4. Caleb Pavlakca, Andale. 5. Jake Barnes, Holton. 6. Grayson Sonntag, Tonganoxie.

113—1. Will Stroda, Abilene. 2. Bradon Ledford, Winfield. 3. Kyle Sacket, Rose Hill. 4. Cade Holten, Louisburg. 5. Gabe Fox, Augusta. 6. Corbyn Pauda, Ulysses.

120—1. Evan Totty, Burlington. 2. Chris Ray, Winfield. 3. Hector Serratos, Andale. 4. Christian Rowe, Santa Fe Trail. 5. Isaac Novotny, Marysville. 6. Chadwick Stahl, Mulvane.

126—1. Preston Martin, Paola. 2. Ethan Crownover, Marysville. 3. Collin Creach, Ottawa. 4. Parker Tholstrup, Clay Center. 5. Drew Brown, Wamego. 6. Caden Berkenmeier, Burlington.

132—1. Justus McDaniel, Scott City. 2. Kolby Roush, Holton. 3. Adam Whitson, Buhler. 4. Logan McDonald, Chanute. 5. Jakob Snellings, Marysville. 6. Drake Hill, Winfield.

138—1. Kaden Wren, Scott City. 2. Riley McDaniel, Frontenac. 3. Chance Price, Winfield. 4. Parker Winder, Chanute. 5. Sam Elliott, Buhler. 6. Jonny Crome, Marysville.

145—1. Daryl Rylant, Clearwater. 2. Brady McDonald, Chanute. 3. Mason Jameson, Frontenac. 4. Theron Tucker, Scott City. 5. Nick Elliott, Buhler. 6. Damon Hoback, Burlington.

152—1. Korbin Riedel, Tonganoxie. 2. Kadence Riner, Pratt. 3. Cael Johnson, Burlington. 4. Brendan Ishimura, Frontenac. 5. Brendan Ohlmeier, Paola. 6. Dalton Misener, Chanute.

160—1. Gavin Cullor, Prairie View. 2. David Leck, Rose Hill. 3. Noah Ackerman, Marysville. 4. Hunter Schroeder, Concordia. 5. Jadon Koehler, Pratt. 6. Caleb Jeanerette, Santa Fe Trail.

170—1. Wyatt Hayes, Scott City. 2. Brett Bober, Burlington. 3. Storm Slupianek, Marysville. 4. Grant Scheer, Rose Hill. 5. Blue Caplinger, Louisburg. 6. Brandon Martin, Piper.

182—1. Owen Braungardt, Winfield. 2. Atreyau Hornbeak, Marysville. 3. Konnor Tannahill, Holton. 4. Mikey Stribling, Paola. 5. Cy Hockey, Baldwin. 6. Dominic Sutton, Anderson County.

195—1. Connor Search, Tonganoxie. 2. Chanz Gerleman, Prairie View. 3. Garron Champoux, Marysville. 4. Hunter Huber, Pratt. 5. Tucker Mace, Ottawa. 6. Will Rhoades, Santa Fe Trail.

220—1. Braden Morgan, El Dorado. 2. Cayden Winter, Andale. 3. Dallas Higginbotham, Anderson County. 4. Kyle Sherwood, Scott City. 5. Jon Burks, Smoky Valley. 6. Hayden Robb, Perry Lecompton.

285—1. Ethan Shackelford, Andale. 2. Sean Ryan, SM Miege. 3. Wyatt Cox-Haliburton, Prairie View. 4. LeMoses White, Piper. 5. Raiden Kohman, Pratt. 6. Ayston Perez, Ulysses.

 

CLASS 3-2-1A

Team rankings

1. Colby, 2. Eureka, 3. Sabetha, 4. Minneapolis, 5. Smith Center, 6. Hoxie, 7. Norton, 8. Riley County, 9. Riverside, 10. Fredonia.

Individual rankings

106—1. Trevor Ragland, Pleasant Ridge. 2. Zach Archer, Rossville. 3. Tyler Voss, Colby. 4. DJ Knox, Goodland. 5. Darius Schields, Norton. 6. Mason Scholz, Atchison County.

113—1. Kendall Beitz, Eureka. 2. Colton Shoemaker, Smith Center. 3. Rathe Aschenbrenner, Colby. 4. Caleb Farmer, Remington. 5. Brody White, Jayhawk Linn. 6. Tom VanValkenburg, White City.

120—1. Kolby Britz, Eureka. 2. Kaleb Talkington, Republic Co. 3. Hunter Reddick, Fredonia. 4. Aaron Lenker, Phillipsburg. 5. Austin Roth, Minneapolis. 6. Alex Archer, Rossville.

126—1. Alec Segarra, Hill City. 2. Kai Allen, Silver Lake. 3. Jacob Sisson, Phillipsburg. 4. Drew Juenemann, Oberlin. 5. Charles King, St. Marys. 6. Kaden Dillon, Sabetha.

132—1. Ethan Ewing, Wellsville. 2. Dylan Weimer, Hoxie. 3. Billy Sales, Council Grove. 4. Chris Goans, Lyons. 5. Beau Horn, Riverside. 6. Tiernan Poling, St. Francis.

138—1. Matt Weilert, Fredonia. 2. Jaden Atwood, Smith Center. 3. Tristin Hauck, Minneapolis. 4. Brennan Lowe, Eureka. 5. Chantz Vath, Lincoln. 6. Kurt Schroeder, Colby.

145—1. Luke Richard, Riley County. 2. Luke Horn, Riverside. 3. Kamden Brownlee, Sabetha. 4. Joaquin Castillo, Leoti. 5. Aidan Baalman, Hoxie. 6. Matthew Rodriguez, Southeast of Saline.

152—1. Zane Colton, Rock Hills. 2. Colt Eck, Uniontown. 3. Scott Kuhn, Silver Lake. 4. Jesse Gardner, Leoti. 5. Konnor Pfeifer, Ellis. 6. Brett Escareno, Eureka.

160—1. Dayton Porsch, Hoxie. 2. Jordan Finnesy, Plainville. 3. Rudy Rodriguez, Southeast of Saline. 4. Kinstin Juhl, Riverside. 5. Tate Seabolt, Cimarron. 6. Brennan Walker, Beloit.

170—1. Michael Waggoner, Riley County. 2. Tanner Johnson, Holcomb. 3. Morgan Rains, Oakley. 4. Cole Amlong, Norton. 5. Joshua Ball, Hoisington. 6. Jayce Hamel, Hill City.

182—1. Tyson Villalpando, Minneapolis. 2. Kory Finley, Colby. 3. Dylan Newton, Cimarron. 4. Sterling Harp, Southeast of Saline. 5. Brell Spiess, Smith Center. 6. Cade Addis, Cherryvale.

195—1. Wyatt Pedigo, Hoisington. 2. Ryan Junkermeier, Plainville. 3. Hagan Booi, Colby. 4. Zachary Dressler, Douglass. 5. Dagen Goodner, Humboldt. 6. River Paul, Beloit.

220—1. Nick Davenport, Ell-Saline. 2. Hayden Wilftong, Norton. 3. Cauy Rokey, Sabetha. 4. Charlie Nordquist, Marion. 5. Tucker Branum, Colby. 6. Creighton Johnson, Beloit.

285—1. Elliot Strahm, Sabetha. 2. Hadley Panzer, Lakin. 3. Jaden Eslinger, Chaparral. 4. Keller Snesrud, Burlingame. 5. Christopher King, Osklaoosa. 6. Tyler Walford, Ellsworth.