RACING

81 Speedway

Sept. 29

Hornets

A Feature — 1. 04-Austin Siegmann, [4]; 2. 14K-Korey Bice, [3]; 3. 11-Haley Cash, [1]; 4. 88-RC Esparza, [2].

Heat 1 — 1. 04-Austin Siegmann, [4]; 2. 88-RC Esparza, [2]; 3. 14K-Korey Bice, [3]; 4. 11-Haley Cash, [1].

Thumper

A Feature — 1. 37D-Dakota Dale, [5]; 2. 24-Brandon Miller, [1]; 3. 67-Austin Ramey, [3]; 4. 55X-Mike Burian, [9]; 5. 76-George Ramey, [11]; 6. 12C-Clint Smith, [12]; 7. 47-Robert Foster, [2]; 8. 924-Lionel Stillwell, [7]; 9. 54-Scott Squier, [8]; 10. 137-JD Richardson, [4]; 11. (DNF) 12-David Squier, [10]; 12. (DNF) 23-Joel Hill, [6]; 13. (DNF) 6-Trace Ayers, [13]; 14. (DNF) 17-Josh Hammar, [14].

Heat 1 — 1. 37D-Dakota Dale, [3]; 2. 12C-Clint Smith, [6]; 3. 924-Lionel Stillwell, [4]; 4. 67-Austin Ramey, [2]; 5. 24-Brandon Miller, [1]; 6. 12- David Squier, [5].

Heat 2 — 1. 23-Joel Hill, [3]; 2. 54-Scott Squier, [4]; 3. 47-Robert Foster, [1]; 4. 76-George Ramey, [5]; 5. 55X-Mike Burian, [6]; 6. 137-JD Richardson, [2].

Street Stocks

A Feature — 1. M111-Tommy Miller, [7]; 2. 151-Theron Boswell, [3]; 3. 64-Roger Winters, [5]; 4. 3X-Raymond Ketner, [2]; 5. 416-Duane Ware, [1]; 6. 24B-David Blocher, [8]; (DNS) 132-David Blevins; (DNS) 09B-Kyle Blocher.

Heat 1 — 1. M111-Tommy Miller, [7]; 2. 132-David Blevins, [4]; 3. 24B-David Blocher, [8]; 4. 151-Theron Boswell, [3]; 5. 09B-Kyle Blocher, [6]; 6. 64-Roger Winters, [5]; 7. 3X-Raymond Ketner, [2]; (DNS) 416-Duane Ware.

Mod Lites

A Feature — 1. 1JR-Justin Kinderknecht, [1]; 2. 95-Mike Kennedy, [5]; 3. 46-Kevin Grisham, [2]; 4. 7-Ryan Ayers, [7]; 5. 3G-Joe Glick, [21]; 6. J7B-Jon Braathun, [6]; 7. 81-Jon Freeman, [10]; 8. 47-Ed Griggs, [8]; 9. 88C-Chris Unruh, [4]; 10. 66-Jeremy Heim, [9]; 11. 19Z-Zane Hansen, [11]; 12. 67W-Jesse Wright, [12]; 13. 31-Josh Crump, [17]; 14. 00-Troy Reeves, [16]; 15. 19-Darren Allison, [14]; 16. 73T-Ted Jensen, [18]; 17. 02-Anthony Lane, [13]; 18. 55-Tim Sterner, [22]; 19. 14-Bryan Compart, [20]; 20. (DNF) 33L-Mark Lane, [23]; 21. (DNF) 3-Austin Krogmeier, [19]; 22. (DNF) 87JR-Kenny Sweet, [3]; 23. (DNF) 54N-Scott Naggatz, [15].

Heat 1 — 1. 87JR-Kenny Sweet, [3]; 2. 7-Ryan Ayers, [2]; 3. 95-Mike Kennedy, [5]; 4. 81-Jon Freeman, [6]; 5. 19Z-Zane Hansen, [8]; 6. 54N-Scott Naggatz, [7]; 7. 55-Tim Sterner, [1]; 8. 33L-Mark Lane, [4].

Heat 2 — 1. 46-Kevin Grisham, [4]; 2. 66-Jeremy Heim, [1]; 3. J7B-Jon Braathun, [5]; 4. 02-Anthony Lane, [2]; 5. 00-Troy Reeves, [3]; 6. 31-Josh Crump, [6]; 7. 73T-Ted Jensen, [7]; 8. 3G-Joe Glick, [8].

Heat 3 — 1. 1JR-Justin Kinderknecht, [6]; 2. 47-Ed Griggs, [2]; 3. 88C-Chris Unruh, [7]; 4. 67W-Jesse Wright, [4]; 5. 19-Darren Allison, [5]; 6. 3-Austin Krogmeier, [1]; 7. 14-Bryan Compart, [3].

Rookie Modifieds

A Feature — 1. 0-Brody Robe, [7]; 2. 7J-J.D. Eveland, [3]; 3. 60-Cody Kretchmar, [11]; 4. 020-Fred Freeman, [1]; 5. 32R-Daniel Richey, [6]; 6. 55-Dave Gaggero, [10]; 7. 2-Rustin Wilson, [2]; 8. 06-Andrew Wallace, [9]; 9. 6JR-J.R. Sartain, [12]; 10. 316-Spencer Walker, [4]; 11. 14R-Ryan Quiring, [13]; 12. 46-Coby Lamb, [18]; 13. 32-Jeff Richey, [14]; 14. 54-Jim Roney, [15]; 15. 001-Brady Lanphier, [16]; 16. 18B-Steve Johnson, [17]; 17. (DNF) 78B-Blake Moler, [5]; 18. (DNF) 14L-Chris Lyons, [8].

B Feature — 1. 6JR-J.R. Sartain, [2]; 2. 14R-Ryan Quiring, [8]; 3. 32-Jeff Richey, [10]; 4. 54-Jim Roney, [4]; 5. 001-Brady Lanphier, [3]; 6. 18B-Steve Johnson, [7]; 7. 46-Coby Lamb, [6]; (DNS) 34-Rickey Bonham; (DNS) 6-John Cohoon; (DNS) 97-Zach Prather.

Heat 1 — 1. 55-Dave Gaggero, [7]; 2. 7J-J.D. Eveland, [5]; 3. 54-Jim Roney, [3]; 4. 18B-Steve Johnson, [2]; 5. 32-Jeff Richey, [1]; (DNS) 34-Rickey Bonham; (DNS) 32R-Daniel Richey.

Heat 2 — 1. 60-Cody Kretchmar, [7]; 2. 020-Fred Freeman, [4]; 3. 97-Zach Prather, [1]; 4. 316-Spencer Walker, [5]; 5. 46-Coby Lamb, [2]; (DNS) 001-Brady Lanphier; (DNS) 0-Brody Robe.

Heat 3 — 1. 78B-Blake Moler, [5]; 2. 6JR-J.R. Sartain, [3]; 3. 06-Andrew Wallace, [6]; 4. 2-Rustin Wilson, [4]; 5. 14R-Ryan Quiring, [1]; (DNS) 6-John Cohoon; (DNS) 14L-Chris Lyons.

AAA Modifieds

A Feature — 1. M5-Harley Peery, [9]; 2. 11-Erick Chesterman, [5]; 3. 429-Shelby Stucky, [6]; 4. 2W-Richard Wilson, [4]; 5. 9X-Rick Mueller, [1]; 6. 16-Vickie Leatherman, [3]; 7. (DNF) 711-Brock Lane, [2]; (DNS) 7-Treyton Gann; (DNS) 44-Braden Stoner.

Heat 1 — 1. M5-Harley Peery, [9]; 2. 711-Brock Lane, [2]; 3. 429-Shelby Stucky, [6]; 4. 9X-Rick Mueller, [1]; 5. 16-Vickie Leatherman, [3]; 6. 22N-Kevin Newell, [7]; (DNS) 11-Erick Chesterman; (DNS) 2W-Richard Wilson; (DNS) 44-Braden Stoner; (DNS) 7-Treyton Gann.

Modifieds

A Feature — 1. 5*-Jason McGehee, [4]; 2. 69-Cecil Dymond, [14]; 3. 65-Tyler Davis, [10]; 4. 1-Kirby Robe, [7]; 5. 4-Dan Powers, [11]; 6. 25-Tommy Carter, [19]; 7. 32B-Bobby Bills, [15]; 8. MC2-Clint McFadden, [2]; 9. 23S-Heath Myers, [13]; 10. 11B-Bill Siemers, [17]; 11. 21B-Bryce Schniepp, [12]; 12. (DNF) 3J-Jake Nightingale, [3]; 13. (DNF) 01-Beau Davis, [6]; 14. (DNF) 21C-Cody Schniepp, [8]; 15. (DNF) 19-Travis Govern, [20]; 16. (DNF) OK-Kevin Kemp, [9]; 17. (DNF) 4A-Josh Lanterman, [5]; (DNS) 19B-Nic Baalman; (DNS) 2K-Kendall Kemp.

Heat 1 — 1. K9-Kyler Kemp, [7]; 2. 3J-Jake Nightingale, [3]; 3. 01-Beau Davis, [4]; 4. 21C-Cody Schniepp, [6]; 5. OK-Kevin Kemp, [8]; 6. 21B-Bryce Schniepp, [2]; 7. 69-Cecil Dymond, [1]; 8. 32B-Bobby Bills, [5]; (DNS) 19B-Nic Baalman.

Heat 2 — 1. MC2-Clint McFadden, [1]; 2. 5*-Jason McGehee, [3]; 3. 1-Kirby Robe, [4]; 4. 4A-Josh Lanterman, [7]; 5. 65-Tyler Davis, [8]; 6. 4-Dan Powers, [9]; 7. 23S-Heath Myers, [5]; 8. 11B-Bill Siemers, [2]; (DNS) 2K-Kendall Kemp.

Sprints

A Feature — 1. 20G-Jake Greider, [2]; 2. 98-J.D. Johnson, [4]; 3. 10C-Jeremy Campbell, [3]; 4. 91-Jeff Stasa, [1]; (DNS) 2J-Zach Blurton.

Heat 1 — 1. 10C-Jeremy Campbell, [3]; 2. 91-Jeff Stasa, [1]; 3. 98-J.D. Johnson, [4]; 4. 20G-Jake Greider, [2]; (DNS) 2J-Zach Blurton.

CROSS COUNTRY

Ellsworth Inv.

Tuesday

Hesston results

GIRLS

Hesston JV — 8. Laura vanBergeijk 32:33.65.

BOYS

Team scores — Smoky Valley 41, Hesston 65, Beloit 74, Ellsworth 91, Minneapolis 117, Abilene 140, Ell-Saline 177, Tescott 207.

Hesston finishers — 4. Johnny Yang 19:10.07, 8. James Peters 19:34.37, 16. Jeb Carlson 20:20.64, 20. Joey Kueker 20:41.06, 27. Will Bartel 21:11.76, 32. Jimmy Yang 21:32.43, 41. Noah LeFevre 22:07.96.

Hesston JV (Hesston 32, Smoky Valley 34, Abilene 84, Ellsworth 88) — 2. Carter Funk 21:35.49, 5. Jason Hecht 22:02.52, 6. Zach Bollinger 22:26.54, 7. Michael Friesen 22:30.47, 13. Blake Good 23:04.44, 16. Luke Arrasmith 23:24.09, 22. Cedon Yoder 24:27.72, 24. Caleb Thompson 24:35.90, 26. Chase Jahay 24:39.76, 32. Zack Latta 25:31.65, 42. Nathan Baldauf 27:12.94, 46. Ben Roth 28:27.80, 49. Kade Crittenden 29:13.69, 52. Jonah Arrasmith 30:58.93, 53. Lucas Roth 31:01.58, 56. Ian Weaver 35:53.83.

Eureka Inv.

Tuesday

Remington results

GIRLS

Team scores — Fredonia 38, Douglass 56, Remington 85, Chase County 88, Caldwell 117, Lebo 135, Humboldt 137.

Remington results — 1. Lucy Brown 21:25.25; 7. Audrey Van Zelfden 23:55.75; 9. Ellie Van Zelfden 24:36.23; 49. Alissa Eck 36:22.98; 51. Anaya Reager 37:48.30.

Remington JV — 17. Christian Shockley 16:54.49.

BOYS

Team scores — Erie 68, Humboldt 83, Caldwell 86, Fredonia 96, West Elk 107, Remington 118, Lebo 148, Bluestem 152.

Remington results — 3. Asher Brown 19:17.14; 10. Craig Fee 19:40.68; 57. Griffin Cook 25:04.72; 58. Josh Day 25:07.75; 59. Cesar Lopez 25:14.72; 60. Brayden Marciano 25:23.26.

Sterling Inv.

Thursday

Berean Academy results

GIRLS

Team scores — Buhler 43, Berean Academy 74, Ellinwood 75, Pratt 82, Hutchinson Trinity 132, Skyline 139, Sterling 178, Macksville 196.

Berean Academy results — 2. Erin Topham 19:18.8; 4. Brooke Wiebe 19:43.1; 22. Mallory Wiebe 21:26.3; 31. Ashtyn Matzek 22:40.9; 34. Sonya Zimmerman 22:49.2; 35. Miranda Wiebe 22:49.9; 54. Mia Krebs 24:27.7.

Berean JV results — 8. Brittany Wiebe 26:48.9; 11. Lexie Harms 29:01.3; 17. Laniese Penner 32:09.5.

BOYS

Team scores — Buhler 22, St. John-Hudson 63, Pratt 99, Berean Academy 134, Hutchinson Trinity 152, Skyline 203, Hoisington 207, Haven 238, Otis-Bison 241, Macksville 248, Hillsboro 293.

Berean Academy results — 14. Drew Janzen 17:16.9; 23. Trey Topham 17:48.0; 26. Gavin Tucker 17:58.8; 33. Eli Nord 18:17.7; 64. Benjamin Hall 19:51.3.

Middle school

Eighth-grade girls (2 miles) — 11. Kessa Case 14:54.0; 14. Addison Hall 15:18.6; 18. Reagan Matzek 15:49.0.

Eighth-grade boys (2 miles) — 1. Ian Carroll 10:59.6.

Seventh-grade boys (1 mile) — 7. Nick Krebs 6:21.7; 20. Gavin Evans 7:02.0.

Newton Middle School Inv.

Tuesday

Newton results

Eighth-grade boys

2 miles

Team scores — Prairie Hills 25, Hutchinson 26, McPherson 30, Salina South 36, Newton 45, Valley Center 45, Lakewood 46.

Newton results — 9. Franz, Justin 13:16.0; 17. Schultz, Parker 13:33.6; 20. Musser, Otis 13:38.8; 21. Hershberger, Collin 13:45.9; 23. Entz, Ezra 14:02.7; 27. Dillon, Drew 14:26.3; 37. Myers, Owen 15:44.4; 39. Koontz, Simon 16:01.3; 40. Stenzel, Luke 16:02.0; 48. Ryan, Payton 17:06.3.

Eighth-grade girls

2 miles

Team scores — Newton 15, McPherson 23, Salina South 26, Prairie Hills 28, Valley Center 31.

Newton results — 3. Bergquist, Elia 14:30.1; 5. Torres, Emily 14:54.1; 11. Schmidt, Aspen 15:38.8.

Seventh grade girls

1.5 miles

Team scores — Newton 12, Valley Center 27, Prairie Hills 28, Salina South 38, Lakewood 41, McPherson 72, Hutchinson 78.

Newton results — 3. Gillispie, Kilar 10:33.1; 4. Sandoval, Isabel 10:35.5; 5. Black, Brooklyn 10:42.5; 6. Horn, Ronnie 11:05.4; 19. Giles, Alexis 11:57.3; 34. Robles, Lillianna 13:41.7; 43. Gaertner, Evelyn 16:34.7; 44. Townsend-D'Amico, Kairi 17:00.0.

Seventh-grade boys

1.5 miles

Team scores — Prairie Hills 12, Newton 20, Valley Center 23, Salina South 38, Hutchinson 43, Lakewood 59, McPherson 60.

Newton results — 1. Salgado, Juan-Pablo 9:18.9; 5. Southern, Michael 9:56.5; 14. Aarons, Austin 10:17.6; 17. Voth, Ian 10:23.6; 34. Tyner, Lennon 11:07.1; 35. Seirer, Michael 11:08.6; 50. Marsh, Gage 12:11.7; 51. LeManton, Aiden 12:13.4; 53. Sanchez, Gabe 12:19.6; 64. Higgins, Wyatt 14:55.4.

Hesston splits

at Southeast

GYPSUM — The Hesston High School volleyball team split a pair of matches Thursday in Gypsum.

Hesston downed host Southeast of Saline 25-14, 25-17; and fell to sixth-ranked (Kansas Volleyball Association, Class 3A) Beloit 13-25, 28-26, 25-17.

“We had to try a bit of a different lineup on the fly due to an injury at the beginning of the night, but the girls adjusted well and played with much better energy, especially in the Beloit match,” Hesston coach Jason Peters said. “We dominated the first set against Beloit, and everything was going our way. In the second set, we were up 16-9 before Beloit made a run a got within two, then we pulled ahead

and led 24-20, before Beloit made another run and we battled back and forth until we dropped the set. We still were able to come back and compete in the third set and it was tied at 14

before Beloit went on a run and we couldn’t recover. Overall, this was a good match for us to be forced to step up our level of play against a good team, and this experience should help us in more tough matches that are coming up this weekend and next week.”

Hesston is 18-4 and plays Wamego, Council Grove and Santa Fe Trail Saturday in pool play of the Council Grove Invitational.

Southeast of Saline quad

Hesston def. Southeast of Saline 25-14, 25-17

Beloit def. Hoisington 25-16, 25-22

Hoisington def. Southeast of Saline 25-17, 25-18

Beloit def. Hesston 13-25, 28-26, 25-17