Saturday at Hugoton

Boys

Team Scores

1. HOLCOMB 61; 2. SCOTT CITY 101; 3. HUGOTON 104; 4. STANTON COUNTY 116; 5. HOOKER, OKLA. 128; 6. MEADE 132; 7. SOUTHWESTERN HEIGHTS 149; 8. LAKIN 161; 9. GUYMON, OKLA. 186; 10. SOUTH GRAY 236.

INDIVIDUAL RESULTS (5-KILOMETER)

1. KAYSON MATTHEWS, LAKIN, 16:51.32; 2. HEBER JIMENEZ, HUGOTON, 16:55.31; 3. ENRIQUE SANCHEZ, SW HEIGHTS, 17:05.20; 4. MIKE WOLFE, HOLCOMB, 17:08.29; 5. ERIC RUTH, STANTON COUNTY, 17:13.80; 6. SAM MCDANIEL, SCOTT CITY, 17:14.85; 7. JACEE JARNAGIN, HOLCOMB, 17:18.74; 8. DAVID PEREZ, HOOKER, OKLA., 17:30.67; 9. BRENTON CARSON, SCOTT CITY, 17:44.75; 10. GUNNER CORDES, MEADE, 17:46.81.

AREA TEAM INDIVIDUALS

Meade 11. Cole Gardiner, 17:56.06; 19. Ransom Gardiner, 18:07.50; 39. Sean Luskey, 19:42.04; 71. Jacky Cheung, 22:23.71; 73. Clayton Padgett, 22:40.09.

Holcomb 12. Brendon Thomas, 17:57.90; 14. Mitchell Gaede, 18:01.46; 25. Michael Banderraas, 18:37.15; 30. Brett Robinson, 19:11.56; 32. Nolan Gaede, 19:13.91.

Lakin 13. Kevin Siersema, 17:58.87; 47. Julian Enriquez, 20:10.58; 61. Max Dunlap, 21:23.42; 62. Chad Dykatra, 21:28.56; 76. Logan Litton, 23:19.08.

Hugoton 16. Patrick Wever, 18:04.92; 26. Laton Heger, 18:37.576; 34. Derek Schnittker, 19:23.07; 35. Rafael Cruz, 19:30.60; 38. Chase Hittle, 19:37.61.

Scott City 17. Miles Pearson, 18:05.52; 37. Chris Davis, 19:33.26; 42. Edgar de la Cruz, 19:51.21; 46. Carl Minnix, 20:05.25; 65. Manuel Carillo, 21:40.34.

Stanton County 18. Johnathon Carrosco, 18:07.13; 27. Cameron Carruth, 18:41.99; 33. Bret Gum, 19:14.27; 43. Bryan Ellis, 19:55.04; 59. Austin Nairn, 21:17.23.

Elkhart 20. Seph Iman, 18:13.48.

SW Heights 23. Peter Wiebe, 18:20.22; 40. Ramon Sanchez, 19:47.07; 45. Juan Paredes, 20:01.61; 58. Albert Ponce, 21:05.99.

Sublette 28. Woody Patrick, 18:54.23; 64. Eric Bustillos, 21:35.36; 66. Derek Birney, 21:40.93.

Syracuse 31. Christian Perez, 19:13.13; 67. Blake McAllister, 21:52.24.

South Gray 41. Gai Watkins, 19:47.79; 54. Fernando Cervantes, 20:44.16; 57. Austin Koehn, 21:02.16; 60. Evan Kisner, 21:18.25; 69. Cole Starkey, 22:07.82; 70. Marro Ponce, 22:10.30.

Girls

Team Scores

1. Boise City, Okla. 50; 2. Stanton County 73; 3. Hugoton 79; 4. Scott City 92; 5. Hooker, Okla. 132; 6. Lakin 143; 7. Minneola 154; 8. Stratford, Texas 163.

Individual Results (4-kilometer)

1. Kayla Thomas, So. Gray, 16:40.54; 2. Karissa Pena, Holcomb, 17:00.29; 3. Baley Gardner, Boise City, Okla., 17:01.79; 4. Brittney Bergner, Hooker, Okla., 17:02.77; 5. Lauren Crews, Boise City, Okla., 17:03.44; 6. Julia Rosales, Lakin, 17:04.96; 7. Aubrey Hamlin, Hugoton, 17:07.26; 8. Lauren Carter, Elkhart, 17:10.76; 9. Patty Perez, Stanton County, 17:11.76; 10. Courtney Siruta, 17:30.61.

Area Team Individuals

Hugoton 11. Marina Neira, 17:35.88; 21. Akela Miller, 18:06.19; 36. Ashley Goode, 19:11.85; 37. Alondra Meraz, 19:13.27; 48. Sharon Gonzales, 19:44.10.

Sublette 12. Gentry Hibbard, 17:41.07; 31. Jessica Thompson, 18:54.48.

Meade 13. Michaela Golliher, 17:41.35; 20. Michaela Gleason, 17:55.71; 31. Jessica Thompson, 18:54.14; 34. Josie Sims, 19:00.23.

Scott City 15. Caitlin Beckman, 17:45.24; 16. Jenee Davis, 17:51.04; 27. Chelsi Hess, 18:30.90; 29. Katelin Murphey, 18:47.78; 40. Andrea Antillon, 19:22.24; 41. Karli Stucky, 19:22.64.

Stanton County 17. Rachelle Folger, 17:53.77; 24. Fabiola Sierra, 18:16.16; 44. Kristina Gerrod, 19:28.86; 64. Tanroha Hale, 21:53.03; 70. Lisa Behrmann, 22:20.60.

Lakin 19. Jaden Bolmer, 17:54.72; 49. Mary Moore, 19:45.54; 60. Sarah Leach, 20:51.11; 73. Diane Aparicio, 22:52.06.

Holcomb 28. Lori Harshbarger, 18:44.22; 58. Adriana Hernandez, 20:37.08.

Deerfield 35. Kaitlin Morgan, 19:01.08.

Rolla 39. Janette King, 19:20.63.

SW Heights 42. Carina Temores, 19:27.01.

Syracuse 59. Kayla Norton, 20:38.32.

South Gray 63. Hannah Thomas, 21:19.93; 78. Dusty Watkins, 23:57.33.