2013 Welton at-a-glance

Top Teams

Kansas

1. Garden City, 6A; 1. St James Acadmey, 5A; 5. Ark City, 5A; 7. Newton, 5A; 9. Maize, 6A; 10. Dodge City, 6A; 6. Ulysses, 4A; 9. Scott City, 4A; 10. Andale, 4A.

Colorado Teams

4. Baca County, 2A; 4. Monte Vista, 3A; 3. Ponderosa, 5A; 6. Pine Creek, 5A; 10. Fountain Fort Carson, 5A.

Nebraska

Class B: Scottsbluff-2

State-Ranked Wrestlers

106--2. Efrain Sanchez, Garden City, Class 6A; 2. Logan Treaster, Newton, Class 5A; 4. Hunter Matney, Ponderosa, Colo., Class 5A; 1. Diondre Garcia, Monte Vista, Colo., Class 3A; 3. Cruz DelaCruz, Scottsbluff, Neb.; 4. Hunter Matney, Ponderosa, Colo.; 1. Diondre Garcia, Monte Vista, Colo.; 3. Juan DelaCruz, Scottsbluff, Neb.

113--1. Michael Prieto, Garden City; 1. Logan Terrill, Arkansas City; 3. Stephen Tujague, St. James Academy; 3. Zack Eck, Andale; 5. Kane Crider, Maize; 2. JJ Duran, Monte Vista, Colo.

120--6. Jaquan Graves, Dodge City; 3. Stetson Loader, Baca County, Colo.; 5. Salem Harsh, Scottsbluff, Neb.

126--2. Jacob Wilgers, Maize; 3. Clay Weil, Dodge City; 2. Reese Cokely, St. James Academy; 6. Marco Perez, Arkansas City; 1. James Jurgens, Scott City; 2. Kade Snider, Ponderosa, Colo.; 2. Keegan Heesler, Scottsbluff, Neb.

132--3. Cole Moses, Maize; 4. Alec Castillo, Garden City; 6. Devon Asebedo, Dodge City; 1. Zak Hensley, St. James Academy; 5. Joey Defore, Arkansas City; 4. Downey Wood, Fountain-Fort Carson, Colo.; 2. J.D. Chenoweth, Baca County, Colo.; 1. P.T. Garcia, Bear Creek, Colo.

138--1. Tevin Briscoe, Garden City; 5. Taylor Garcia, Dodge City; 3. Clay Lautt, St. James Academy; 1. Tyler Mies, Andale.

145--1-Chris Adler, Garden City; 2-Andrew Tujague, St. James Academy; 6. Bryson Nuckles, Arkansas City; 4. Chris Cos, Pine Creek; 2. Torry Williams, Ponderosa; 3. Luke Loflin, Baca County; 1. Colton Adams, Scottsbluff, Neb.

152--2. Brett Moon, Maize; 3. Jesse Nunez, Garden City; 2. Kade Sander, Great Bend; 3. Kendall Biddle, Arkansas City; 2. Rashawn Benford, Fountain Fort Carson.

160--3. Ben VanLerberg, St. James Academy; 4. Brandon Supernaw, Doherty, Colo.; 2. Sabian Harsh, Scottsbluff, Neb.; 4. Jeremy Jaquess, Sand Creek, Colo.

170--1. Matt Pratt, St. James Academy; 3. Warren Kropp, Scott City; 3. Simon Schaefer, Monte Vista, Colo.

182--6. Jhett Ostrom, Dodge City; 1. Trent Salsbury, St. James Academy; 2. Jared Langley, Newton; 3. Ethan Deterding, Hays; 6. Nick Kirmer, Emporia; 1. Dylan Gabel, Ponderosa, Colo.

195--5. Sammy Reyes, Garden City; 1. Preston Weigel, Hays; 2. Sage Eckman, Emporia; 5. Hayden Mock, Newton; 2. Diego Maravilla, Ulysses; 4. Bradley Campbell, Hugoton; 1. JJ Loflin, Baca County, Colo.

220--4. Malcom Pink, Arkansas City; 5. Noah Ornelas, Newton; 6. David Feist, St. James Academy; 2. Otto Orosco, Ulysses.

285--2. Ray Gallegos, Newton; 3. Vincent Scott, Hays; 4. Hayden Perry, Emporia; 4. Jacob Robles, Pueblo East, Colo.; 2. Andrew Aratani, Scottsbluff, Neb.