Thursday at Montezuma

Girls

Team Scores

1. HUGOTON 41; 2. STANTON COUNTY 59; 3. MINNEOLA 74; 4. CIMARRON 75; 5. PRATT-SKYLINE 78.

INDIVIDUAL RESULTS

1. KAYLA THOMAS, SOUTH GRAY, 17:52; 2. JANELYN REIMER, CIMARRON, 18:10; 3. LAUREN CARTER, ELKHART, 18:11; 4. GENTRY HIBBARD, SUBLETTE, 18:13; 5. MARINE VIERA, HUGOTON, 18:13; 6. AUBREY HAMLIN, HUGOTON, 18:40; 7. KATELIN HOLLAND, HAVILAND, 18:47; 8. LACY BOOKSTORE, ELKHART, 18:52; 9. PATTY PEREZ, STANTON COUNTY, 18:56; 10. AKELA MILLER, HUGOTON, 19:09.

AREA INDIVIDUAL RESULTS

11. RACHELLE FOLGER, STANTON COUNTY, 19:11; 12. ASHLEY GOODE, HUGOTON, 19:15; 15. COURTNEY SIRUTA, STANTON COUNTY, 19:27; 16. MICHAELA GOLLIHER, MEADE; 19:35; 17. CHEYENNE MARTIN, SUBLETTE, 19:43; 18. LISA WARREN, MOSCOW, 19:47; 19. JESSICA THOMPSON, MEADE, 19:56; 24. KARSYN MEAIRS, SUBLETTE, 20:23; 25. FABIOLA SIERRA, STANTON COUNTY, 20:24; 26. LACI COLLINS, CIMARRON, 20:43; 29. JANNETTE KING, ROLLA, 20:59; 30. KAITIN MORGAN, DEERFIELD, 21:08; 31. DANIELS AVITA, ELKHART, 21:17; 32. CARRIA B, SWH, 21:17; 33. GRACE ROYLE, CIMARRON, 21:23; 36. MICHAAELA GLEASON, MEADE, 21:41; 38. CICI HOMMERZHEIM, CIMARRON, 21:51; 39. DALIA ERIVES, CIMARRON, 21:51; 41. SHARON GONZALES, HUGOTON, 22:21; 44. TANISHA HALE, STANTON COUNTY, 22:45; 46. KRISTINA GERARD, STANTON COUNTY, 24:00;

48. LYNDI STOKES, CIMARRON, 24:48.

BOYS

TEAM RESULTS

1. HUGOTON 42; 2. STANTON COUNTY 66; 3. MEADE 78; 4. SW HEIGHTS 85; 5. INGALLS 93; 6. SOUTH GRAY 142; 6. CIMARRON 159.

INDIVIDUAL RESULTS

1. HERBER JIMENEZ, HUGOTON, 17:52; 2. ENRIQUE SANCHEZ, SWH, 18:19; 3. PEYTON WADE, HAVILAND, 18:19; 4. JOHNATHON CARRASEO, STANTON COUNTY, 18:43; 5. CHRISTIAN PEREZ, SYRACUSE, 18:44; 6. RANSOM GARDINER, MEADE, 18:49; 7. PATRICK WEAVER, HUGOTON, 19:13; 8. LATON HEGER, HUGOTON, 19:15; 9. KALEB BATMAN, INGALLS, 19:17; 10. GUNNER CORDES, MEADE, 19:21.

AREA INDIVIDUAL RESULTS

11. PETER WIEBE, SWH, 19:34; 14. MARTY WENDEL, INGALLS, 19:48; 15. SEAN LUSKEY, MEADE, 19:49; 16. CHRIS SIERRA, STANTON COUNTY, 19:49; 17. SEPH IMAN, ELKHART, 19:50; 18. RAFAEL CRUZ, HUGOTON, 20:01; 19. BRET GUM, STANTON COUNTY, 20:08; 20. CAMERRON CARRUTH, STANTON COUNTY, 20:07; 22. SLADE LOWEN, INGALLS, 20:19; 23. CHASE HITTLE, HUGOTON, 20:21; 24. DEREK SCHNITTKER, HUGOTON, 20:31; 25. COLE GARDINER, MEADE, 20:40; 26. RAMON SANCHEZ, SWH, 20:51; 27. JAUAN PAREDES, SWH, 20:51; 28. AUSTIN NAIRN, STANTON COUNTY, 21:08; 30. TED BOERSMA, CIMARRON, 21:11; 31. GARRET WAKINS, SOUTH GRAY, 21:13; 32. SAIGE MARTINEZ, CIMARRON, 21:15; 33. DANIEL MARTIN, HUGOTON, 21:29; 35. JOSE SOTO, DEERFIELD, 21:31; 37. WYATT SLAVEN, CIMARRON, 21:37; 38. BRYAN ELLIS, STANTON COUNTY, 21:55; 39. CELAB MARTINEZ, INGALLS, 22:05; 40. FERNANDO CERVENTES, SOUTH GRAY, 23:03; 41. COLE STARKEY, SOUTH GRAY, 22:07; 43. JESUS GARCIA, CIMARRON, 22:33; 44. JERRY PENNER, INGALLS, 22:36; 45. ERIC BUSTILLAS, SUBLETTE, 22:38; 46. IRWING VARELA, SWH, 22:39; 47. BLAKE MCALLISTER, SYRACUSE, 22:41; 48. LANCE STENBERG, SOUTH GRAY, 22:43; 49. EVAN KISNER, SOUTH GRAY, 35:23; 50. JACKIE CHENN, MEADE, 23:10; 51. AUSTIN KOEHN, SOUTH GRAY, 23:11; 53. EDUANDO AVITIA, ELKHART, 23:44; 54. TYLER PETERSON, CIMARRON, 23:49; 55. DEREK BIRNEY, SUBLETTE, 24:04; 56. ALEX EDMISSON, STANTON COUNTY, 24:14; 57. CALYTON PADGETT, MEADE, 26:01; 59. ERASMO RUEDA, CIMARRON, 26:39.